תקצירי המאמרים
   

  List of all the Articles [HEB]:

תקצירי המאמרים
On the inequality of the digital oligarchy Print E-mail
Monday, 15 January 2018 11:55

פתיחה

תופעת האי-שוויון באוליגרכיה המקוונת דורשת מחקר והעמקה, שכן האינטרנט המקורי לא תוכנן לשימוש מסחרי; הוא נוצר כנכס הנגיש לכלל הציבור. הציפייה כי ההסדרים המקוונים יאפשרו פיזור רב יותר של עושר ועוצמה שיקטין את האי-שוויון החברתי המקוון, לא התממשה, וההבטחה של המהפכה הדיגיטלית נפגעה מן הניכוס הקפיטליסטי והאוליגרכי, הרווי טכנולוגיות האנשה, בינה מלאכותית, רובוטיקה ושירותי אחסון בענן.

כידוע, ההסדרים החברתיים המקוונים התבססו על רעיונות ליברטיניים ודמוקרטיים של אמנציפציה קולקטיבית, שזכו להערכה ולהערצה של הציבור. אולם למעשה ההסדרים הללו שולטים במידע המעניק לאוליגרכים כוח כלכלי עצום, מידע המהווה כיום המשאב היקר בעולם, יותר מתעשיות הרכב והנפט. אמנם להסדרים אלו יש יתרונות פוטנציאליים גדולים, אבל באותה עת הם מעמידים איומים כגון אי-שוויון ברשת, העדר הנגשה, הדרה (Eclusion) והכללה (Inclusion) בחברה, בכלכלה ובפוליטיקה.

האי-שוויון המקוון זכה לאחרונה לדיון תאורטי על בסיס פרדיגמות סוציולוגיות ניאו-קלסיות המבוססות על סדר חברתי של עבודה. לצד זה נוצר ממד חדש של אי-שוויון חברתי, שבו הסדרים אלו הולכים ומשתנים עקב השינוי ההדרגתי בתפיסת המשמעות של מושג העבודה והתפתחות אפשרית של "עולם ללא עבודה". שינוי זה מחייב שיח על בסיס פרדיגמטי שונה ותפיסה פילוסופית חדשה. במאמרנו נציג את האי-שוויון הדיגיטלי על בסיס השיח המתקיים בנושא בשנים האחרונות.[i]

 

Read more...
 
שיחות מוקלטות על המאמרים Print E-mail
Wednesday, 15 March 2017 11:55

שיחה מוקלטת עם מיכאל מירו על המאמר "נרטיבים ו"אמתות מדומות" בפרשת סנודן"
(ניתן במקביל לקרוא את המאמר בקישור הזה)

שיחה מוקלטת עם מיכאל מירו על המאמר "ההגיונות הסותרים בלמידה המקוונת"
(ניתן במקביל לקרוא את המאמר בקישור הזה)

שיחה מוקלטת עם מיכאל מירו על המאמר "תרומתן של תוכנות האנשה להתפתחות התרבות"
(ניתן במקביל לקרוא את המאמר בקישור הזה)

שיחה עם טל פבל ב"רדיו ארץ" על האי-שוויון באוליגרכיה המקוונת
שיחה עם מיקי מירו ב -People Broadcasting על אי השוויון באוליגרכיה המקוונת
(ניתן במקביל לקרוא את המאמר בקישור הזה)

 
the Growth of Culture with Humanization Software Print E-mail
Friday, 15 September 2017 11:55

שנת 2016 הוכרזה כשנת הבוטים, שנה שבה תוכנות האנשה החלו לחדור לתודעת הציבור. תוכנות אלו החלו לתפוס חלק הולך וגדל בתפעולה של התרבות והחברה במגזרים כמו בפוליטיקה, ברפואה, במשפט, בתעשייה ובמסחר. הרבה מתעבורת האינטרנט מופקת כבר ללא יד אדם. העולם המקוון הופך לאקולוגיה דיגיטלית חדשה שבה בני האנוש עלולים להישאר מאחור והמחשבים עלולים להגיע ליכולות אינטלקטואליות גבוהות במידה משמעותית מאלו של בני האדם.

התפתחות זו נובעת משימוש הולך וגובר במערכות בעלות תכונות של האנשה המאפשרות לבחור דגמי מידע מבוססים סטטיסטית, הנאגרים בשירותי הענן ומחלחלים במהירות לפינות הסמויות מהעין ברשת על ידי יישומונים (אפליקציות) בלתי נראים.

לכוח המידע המצטבר המופק ללא יד אדם תפקיד חשוב בבחירה המידע הרלוונטי ובניווטו לתחומי התרבות, החברה, הכלכלה והאתיקה. כוח המידע הזה לא רק מסייע להשתתפות בשיח החברתי והפוליטי, אלא גם הופכות אותו לצורות תרבותיות המעצבות את תפיסות הגולשים.

לדימוי הנוצר למידע ללא מגע יד אדם כמו אמינות ללא חדירה של מידע מוטה, מתבקשת השגחה עליונה, כעיקרון סמכותי שביטויה אמונה ואלוהות.

במאמר נעסוק, על סמך גישות ומחקרים שפורסמו בשנים האחרונות, בשאלה האם כצעקתה – האם הגולם עלה על יוצרו ויצר תרבות חדשה ברשת בסיוע תוכנות האנשה. לא נדון כאן בתרומתם של הרובוטים דמויי אדם ובסכנות הנלוות להם, על כך נכתב בהרחבה רבות בשנות ה-40 של המאה הקודמת1.

 

הקשיבו לשיחה מוקלטת עם מיכאל מירו על המאמר פוליטיקה של רובוטים בעקבות המאמר "תרומתן של תוכנות האנשה להתפתחות התרבות".

Read more...
 
Narratives and Virtual Truth in Snowden affair Print E-mail
Wednesday, 15 February 2017 11:55

פרשת סנודן, שעניינה חשיפת מעקב של ממשלת ארצות הברית אחר אזרחיה, עוררה שיח דרמטי בנושא האיזון בין ביטחון לפרטיות המהווה חלק מהמתח הקיים בין תרבות האינטרנט לבין התרבות הפוליטית. 1 הפרשה חשפה את מה שרבים כבר ידעו – שהממשלה עוקבת אחר אזרחיה באמצעות ניידים ואינטרנט, אך עוצמת התגובות לחשיפה זו מעניינת במיוחד, משני טעמים.

הטעם הראשון: גם המצדדים בסנודן (מגיני הדמוקרטיה) וגם המתנגדים לו (מגיני הביטחון) משתמשים באותם כלים כדי לבסס את עמדתם ו/או להחליש/להעצים את דמותו של סנודן. השיח שבו הם משתמשים מאופיין ב"פוסט אמת". המאמר שלפנינו יציג דוגמאות לרטוריקה ולכלי השיח בקשת התגובות לפרשת סנודן. המושג "פוסט אמת" ישמש אותנו כדי להצביע על תופעה בתרבות הווירטואלית, שבה חצאי אמִתות, שמועות, דעות ואף שקרים, מוצגים כאמת מוחלטת וככלים לגיטימיים בשכנוע, גם בנושאים הרציניים והאקטואליים ביותר המשפיעים על חיינו.

הטעם השני: סנודן נגע בנושא אקטואלי – פרטיות. עוצמת התגובות לפרשה מלמדת על התפרקותו של מושג הפרטיות שאותו הכרנו לפני עידן האינטרנט.2 גם מצדדי סנודן, אלה החושבים כי עשה נכון כשחשף את הריגול הממשלתי אחר האזרחים, וגם מתנגדיו מבינים היטב כי כבר אין פרטיות. אנחנו מבינים כי כיום עוקבים אחרינו בכל מקרה. השאלה היא רק אם אנחנו, או האויבים שלנו, מודעים לכך מספיק.

הדרמה שאפפה את פרשת סנודן מעוררת תחושות אמביוולנטיות הנעות בין הערצה ורחמים לבין פחד וחרדה הלכודות בין מיתוסים, נרטיבים ואמתות מדומות ומעורפלות שבחלקם מסייעים להפוך את סנודן לגיבור טרגי הנלחם בכוחות חזקים ממנו ובחלקם מעלים חששות שהוא עלול לשלם על כך ביציאה עצובה מהמערכה עד כדי הוצאתו להורג כבוגד.

במאמר שלפניכם נעסוק ב"אמת המדומה", כפי שעולה מפרשת סנודן, וב"פרטיות הווירטואלית" כ"פוסט-אמת" (post-truth), מושג שטבע בלוגר וזכה כמילת השנה של מילון אוקספורד לשנת 2016.

הקשיבו לשיחה מוקלטת עם מיכאל מירו על המאמר "נרטיבים ו"אמתות מדומות" בפרשת סנודן"

 

Read more...
 
The Extinction of the Digital Memory Print E-mail
Tuesday, 15 November 2016 11:55

במאמר זה נדון בסוגיה של העלמת/הכחדת הזיכרון מהאינטרנט. נכיר את התהליכים הגורמים לאובדן מידע מהאינטרנט ולאי-נגישות למידע, ונכיר בקצב המהיר שבו הזיכרון באינטרנט נעלם. הדוגמאות יהיו גם ממוסדות החשופים לאובדן מידע (משפט, רפואה), מהזיכרון הקולקטיבי וגם מאנשים פרטיים. בהקשר זה נרחיב על תרבות האבל ועל המאמץ האנושי לשמר את הזיכרון האישי אחרי מותו של אדם כלשהו.

 

Read more...
 
The struggle on the border between freedom and crime: The case of the darknet network Print E-mail
Friday, 15 July 2016 11:55

הקדמה

הרשת החבויה טעונה קונוטציה שלילית המוטבעת עמוק בתודעת הציבור, וזאת בעקבות דימויים כמו "עולם תחתון דיגיטלי", "עולם של צללים ומסתורין" ו"המערב הפרוע החדש", שהפכו אותה לאיום בתפיסה העממית באופן כוללני וסוחף. דימוי נוסף, "קן הצרעות של הסייבר", מדבר על חדירות לרשת, הפצת וירוסים וגרסאות מקוונות של פשעים כגון גניבת זהות, מעקב, בריונות וטרור.1

כישורי הסייבר של חברי התנועה האסלאמית למשל מאפשרים להם להפיץ תעמולה, לגייס תומכים ולבצע פעולות חבלות באמצעות הרשת החבויה. בשל השפעותיה השליליות נדרש פיקוח קפדני על הרשת החבויה. רשתות המעקב הממשלתי, הנעזרות לשם כך ביִישׂוּמוֹנים (אפליקציות) המבוססים על בינה מלאכותית (AI), אינן יכולות להבטיח שהפיקוח על הרשת החבויה לא יפגע בזכויות הפרט. ואכן, מאז התקפות הטרור על מרכז הסחר העולמי בספטמבר 2001 צומצמו כמה מזכויות הפרט לפרטיות למען ביטחון רב יותר.

 

על רקע זה יש הטוענים כי קשה מאוד להבחין בין עובדות לאגדות אורבניות, ולדעת היכן עובר "קו פרשת המים" בין טרור ופשיעה ובין חירות ופרטיות. במסגרת שיח זה גם עולה האידיאולוגיה של הליברטריאנים, שאימצו את הרשת החבויה כדי לנסח מחדש שאלות של חופש הפרט וזכותו לפרטיות. לכך מתלווים טקסי הענקת עיטורי כבוד לפעילי חופש הנעזרים ברשת וכתבי הוקרה למשתמשים בצורה לגיטימית בתוכנת ה-TOR למימוש רעיון ההבטחה של החופש הרוחני בספריות הציבוריות, וכן המהפכה של רשת הבלוקצ'יין (Blockchain) סביב המטבע הדיגיטלי ביטקוין (Bitcoin), העשוי לשנות את ההתנהלות העסקית בעולם כולו. במאמר זה נדון בשיח ההולך ומעמיק על ההבחנה בין פשיעה לחירות, הקשורה גם למדיניות ההצפנה של ערכי הדמוקרטיה הליברלית.

 

Read more...
 
Platform Economy and Sharing Economy Print E-mail
Friday, 15 April 2016 11:55

הקדמה

שיתוף הוא אחד ממאיצי הכוח הגדולים של עידן המידע המבוססים על תוכנות, פלטפורמות (מַסָדות1) מקוונות וקניין רוחני, שלאורו מתעצבים ערכים, דפוסים ומושגים כמו "טכנולוגיה", "בעלות" ו"עבודה"2. השיתוף נתפס כמאפשר תקשורת מהירה ואמינה בין עסקים ובין אנשים פרטיים. הוא מנגיש את כוח עבודה לשימוש גלובלי ופותח אפשרויות רבות ומגוונות.

הפלטפורמות המקוונות מאפשרות להפוך מיומנויות, נכסים פיזיים, שירותים ומשאבים קיימים למשותפים ולהנגישם לתאגידים עסקיים ולאנשים פרטיים – חינם או בתשלום.

המושגים "כלכלת הפלטפורמות" או "כלכלה משתפת" מבטאים נרטיב של כמיהה מצד אחד וחרדה מצד אחר והם מקבלים משמעויות מגוונות ואף סותרות. לעתים מדובר בשיתוף בין יחידים בפרויקטים המבוססים על אלטרואיזם ועל וולונטריות חברתית, דוגמתויקיפדיה, ולעתים מדובר במודלים כלכליים המבוססים על רווח ועל חיסכון, דוגמת Uber.

בד בבד עם התפתחות זו הולכת וצוברת תאוצה מגמת "הנישול מבעלות" (Disownership), שאינה בהכרח על בסיס של שיתוף, המאפשרת חליפין של מוצרים ושירותים.

את כלכלת הפלטפורמות אפשר לנתח הן לפי הגישה המיקרו-סוציולוגית והן לפי הגישה המקרו-סוציולוגית. עלייתה המטאורית מעלה על הפרק סוגיות אתיות, חוקיות ומסחריות, כגון האם אכן מדובר בשיתוף? האם יש כאן משהו חדשני? האם היא מציעה מודל כלכלי טוב יותר? עד כה קיימת מחלוקת סביב סוגיות אלה ולהמחשה נביא את דברי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לשר התחבורה, ישראל כץ, בישיבת ממשלה ב-24.1.2016: "נפגשתי בדאבוס עם מנכ"ל Uber ישראל ושמעתי שאתה מונע את כניסת השירות לארץ. אני מקווה שאין לזה קשר לפוליטיקה. אתה צריך לקדם תחרות!".

Read more...
 
Contradictory Logos in the Online Learning Print E-mail
Tuesday, 15 September 2015 11:55

תקציר

השילוב ההדרגתי של מגוון טכנולוגיות הלמידה וההוראה הנפוצות באינטרנט במערכות החינוך בא כמענה לצורך של הורים לספק לילדיהם את איכות ההוראה הטובה ביותר ושל מורים המבקשים להעצים את הישגי תלמידיהם.1 אולם כשבודקים לעומק רואים כי צעד זה אינו נובע בהכרח משיקול דעת רציונלי אלא על "הגיונות סותרים",2 המבוססים במקרים רבים על מידע בלתי תקף מדעית ועל מיתוסים ואגדות אורבניות המאפיינים את התרבות הדיגיטלית. שילוב הטכנולוגיות המקוונות בלמידה מבוסס על אינטרסים של יצרני החומרות והתוכנות. כנגדם עומדים נציגי התרבות, המבקשים לשמר את מערכות הלמידה המסורתיות.

הקשיבו לשיחה מוקלטת עם מיכאל מירו על המאמר "ההגיונות הסותרים בלמידה המקוונת"

Read more...
 
Online privacy as amorphous concept Print E-mail
Sunday, 15 March 2015 11:55

תקציר

הוויקיפדיה היא מיזם רב-לשוני לחיבור אנציקלופדיה שיתופית, חופשית ומהימנה, שהכול יכולים לערוך. היא משמשת מוקד לשיח אנושי חדש שבו כל אדם שיש לו דפדפן יכול לבחור נושא שמעניין אותו, לנהל שיח, ובכך לתרום לדמוקרטיזציה של הכלכלה, של הפוליטיקה ושל התרבות.

הוויקיפדיה מהווה מקרה פרדיגמטי מבחינת יכולתה לייצר ולספק חינם לעולם ה"אמיתי" סחורה תרבותית, מוכרת, רב-לשונית, תוך התמקדות בפיתוח תוכן מהותי ובסיוע מתון של טכנולוגיות מתקדמות. יש הרואים בה מודל של "ייצור שוויוני מבוסס-שיתוף", העשוי לשמש דרך אולטימטיבית לארגונים להתמקד במתן תחושת שיתוף, אמפתיה ומוניטין וכך לצמצם באופן משמעותי את התגמולים המקובלים, כמו כסף ובונוסים.

עם זאת, בשנים האחרונות עולים יותר ויותר קולות המעידים על כישלונה של הוויקיפדיה ומנבאים את שקיעתה. במאמר הנוכחי אעסוק בסוד שרידותה של הוויקיפדיה ואטען כי עתידה טמון, באופן פרדוכסלי, ברבים מ"זרעי ההרס" המנבאים את שקיעתה. למרבה ההפתעה, זרעי ההרס האלה מהווים מקור לשגשוגה כתרבות המתאפיינת בכתיבה בעילום שם, בזלזול במומחים, בסקסיזם מוטה-עורכים ותכנים, במלחמות עריכה ועוד. הוויקיפדיה מהווה אבן שואבת לגולשים רבים הזוכים לקשת רחבה של "חוויות משתתף", כמו גאווה, יוהרה ותוקפנות, שנתפסות שליליות בחברה אך זוכות ללגיטימציה בוויקיפדיה.

מבוא

במאמר זה נתייחס לוויקיפדיה כמקרה הבא לבהיר את חשיבותה של "חוכמת ההמונים" (User-generated) הווירטואלית ואת מקומה בחברה: חוכמה המשולבת בפופוליזם, ביסודות אנטי-אליטיסטיים, אנטי-מדעיים ועוד. גם אם קיים ספק כי העקרונות של חוכמת ההמונים אכן מתגשמים בסדר חברתי חדש המבוסס על חזון ה- Web 2.0– כמו שיתופיות, וולונטריות, חינמיות, אנונימיות ושוויוניות – עדיין מהווה חוכמת ההמונים בוויקיפדיה את המקור לשגשוגה 1

פתיחה

הכניסה לתרבות ה- Web 2.0והעלייה של הרשתות חברתיות הביאו להעצמה של האנושות, שאחד מביטוייה המובהקים הוא המקרה של הוויקיפדיה (Wikipedia). הוויקיפדיה היא אנציקלופדיה שיתופית הכתובה במספר רב של לשונות, ניתנת לשימוש, לעריכה, להעתקה ולהפצה חינם. את תכניה מייצרים מתנדבים מכל רחבי העולם, היא ממומנת מתרומות, ומנהלת אותה קרן וויקימדיה (Wikimedia Foundation) ללא מטרות רווח. אילו הייתה עסק מסחרי, שוויה היה מוערך בחמישה מיליארדי דולרים (בק, 4.19.2013).

הוויקיפדיה מבוססת על "מיקור המונים" (Crowdsourced), המאפשר לאזרחים חובבנים לתרום באופן דיגיטלי לדמוקרטיזציה של הכלכלה, של הפוליטיקה ושל התרבות (Castells, 2007; Jenkins, 2006; Lessig, 2004). היא מושתתת על "תרבות של שיתוף פעולה בתום לב" באמצעות טכנולוגיות תומכות-שיתוף שהתפתחו לטכנולוגיות חברתיות, כמו הוויקיים, הבלוגים ויומני הרשת. לפי דירוג האתרים "אלקסה" (Alexa), הוויקיפדיה היא האתר השישי הנצפה ביותר. בשנה החולפת צפו בו מדי חודש יותר מ-700 מיליון מבקרים ברחבי העולם. היא זמינה ב-287 שפות (Siddique, 12.27.2013) וכוללת יותר מ-30 מיליון ערכים, 2 שנערכו בידי יותר מ-70,000 עורכים (Wikipedia, 2013).

ויקיפדיה נוסדה בשנת 2001 על בסיס האנציקלופדיה האינטרנטית "נופדיה" (2000–2003 Nupedia), בידי ג'ימי וויילס ולארי סנגר, ומהווה דוגמה משמעותית לשימוש במדיום חברתי כדי לגייס מתנדבים ל"טוב חברתי". אולם חולשתה של הוויקיפדיה מתבטאת בכך שהיא יותר טכנולוגית מאשר חברתית. לדברי סו גרדנר, לשעבר מנכ"לית קרן ויקימדיה, "אופייה הנוכחי של ויקיפדיה היה מקובל מאוד בשנת 2001, אולם כיום היא הולכת ומתיישנת" (סימונייט, 2013) והיא איטית בכל הקשור לאפליקציות סלולריות. למשל את "אנדרואיד" היא אימצה רק בינואר 2012 (Finc, 26.1.2012).

למרות זאת, הוויקיפדיה עדיין זוכה להצלחה בעוד אנציקלופדיות אחרות כשלו (Debrouwere, 19.10.2011; Garber, 12.10.2011). זמינותה כאנציקלופדיה מקוונת (wikis), היותה מדיום של כתיבה משותפת בתחומים רבים ושונים של תקשורת שאפשר למצוא בו ערכים רבים ברגע במקום להיעזר באינדקסים מסורבלים, לא השאירה ברירה לאנציקלופדיות המסורתיות אלא לעבור לפורמט דיגיטלי כדי לשרוד. אם כן, הקרבות העסיסיים שניהלה הוויקיפדיה מול האנציקלופדיות המסורתיות הסתיימו לרוב בניצחונה (אורפז ואפשטיין, 25.1.2011), וגם הפלטפורמות המקוונות לא הצליחו להתחרות בה:

למרות הקשר הסימביוטי בין ויקיפדיה לגוגל ניסתה גוגל להתחרות בה בשנת 2007, באמצעות השקת פרויקט Knol (קיצור שלKnowledge ), המהווה אנציקלופדיה חופשית בדומה לוויקיפדיה (http://knol.google.com), אולם גם היא נסגרה ב-2012.

גוגל מנסה כביכול לסייע לוויקיפדיה באמצעות פרסום ערכיה במקום בולט בתוצאות החיפוש (גורביץ, 14.1.2014), אולם באותה עת ממשיכה להכות בה:

Is Google accidentally killing Wikipedia? […] The page views for English language Wikipedia pages fell by 21 per cent over 12 months to December 2013. For German, Spanish and Japanese language pages, views dropped by 30 per cent, 29 per cent and 25 per cent respectively. Taking into account mobile page views, the falls were 12 per cent (English), 17 per cent (German), 19 per cent (Spanish) and 9 per cent (Japanese) (Orlowski, 13.1.2014).

מספר הכניסות לערכי ויקיפדיה צנח מאז שגוגל קידמה את "גרף הידע" ("Knowledge graph"), המאפשר למצוא מידע תמציתי, השאוב בעיקר מהוויקיפדיה (Page Views Wikipedia, Non-mobile, Normalized, 17.2.2014). על כך הוגשה תלונה למועצה של הגבלת עסקים בנציבות האירופית (European Commission by vertical search companies).

ירידה חלה גם במספר העורכים (הוויקיפדים) הפעילים בוויקיפדיה האנגלית. בעוד שבשנת היו 2007 יותר מ-51,000 עורכים, בקיץ 2013 נשארו רק 31,000 (File:ActiveWikipedians.PNG). אהרון הלפייקר מאוניברסיטת מינסוטה טוען כי התופעה מעידה על עידן השקיעה של ויקיפדיה:

I categorize from 2007 until now as the decline phase of Wikipedia […] It looks like Wikipedia is strangling itself for this resource of new editors (Simonite, 22.10.2013).

הירידה נובעת מהקשיים בהחזקה של עורכים חדשים. לפיכך החליטה הנהלת הוויקימדיה במרץ 2011, כי יש ליצור קהילת עריכה יציבה יותר, ולקדם את הפתיחות ואת שיתוף הפעולה בעריכה בסבלנות, באדיבות ובכבוד, לעבוד עם עמיתים כדי להפוך את המדיניות לידידותית יותר, ולשפר את תבניות העריכה ואת הסגנון של האזהרות והמחיקה של הערכים (Openness Resolution, 8.4.2011). בעיית הגיוס של עורכים עלתה בכנס השישי של אקדמיית ויקיפדיה, שנערך ב-1.6.2014 במרכז הבינתחומי בהרצליה (ירון, 3.6.2014).

File:

ActiveWikipedians.PNG

המנגנונים וקווי המדיניות המארגנים את היצירה ואת השיפוט

עקרונות המדיניות על תוכן הליבה בוויקיפדיה מטרתם לקבוע את סוג הערכים ואת איכותם:

 • ניטרליות – ייצוג הוגן במידה יחסית, ללא משוא פנים, על בסיס מקורות אמינים.
 • לא מחקר מקורי – אין הכרח שהתוכן יכלול מחקר מקורי המתייחס לעובדות, לטענות ולרעיונות שאינם מבוססים על מקורות אמינים ועל ניתוח או עיבוד של מידע.
 • אימות – תוכן שפורסם בעבר, שאינו מתבסס על האמונות של העורכים ועל חוויותיהם.

בתרבות האפיסטמית של הוויקיפדיה התמסדו מנגנונים וקווי מדיניות המארגנים את היצירה ואת השיפוט של הידע המבוססים על לגיטימציה פרקטית של הגולשים, ולא על הצדקות. בכך ניתן להבדיל באופן מהותי בין התרבות האפיסטמית של הוויקיפדיה לבין התרבות האפיסטמית של המדע. התרבות האפיסטמית של חברת הידע הדיגיטלית, בשונה מהקהילה המדעית, מתבססת על "דמוקרטיזציה של הידע" (Sanger, 2007). הדבר בא לידי ביטוי בוויקיפדיה כ"אנציקלופדיה המקוונת החופשית שכל אחד יכול לערוך", המהווה דרך בהפקת ידע של קבוצות גדולות (Fallis, 2013). עם זאת, נפילתה של המומחיות אינה נחלת הוויקיפדיה בלבד, אלא מהוה גם את הליבה של חוכמת ההמונים, של "פולחן החובבנות" ושל "האינטליגנציה הקולקטיבית" (Collective Intelligence – CI).

התרבות האפיסטמית ((Knorr-Cetina, 1999 מאפשרת להימנע מביקורת מדעית הנובעת מחוסר הבנה של מטרות ושיטות, בשונה מ"התרבות העובדתית" (Collins, 1998). עם זאת, לא ניתן לקרקע כל תרומה לוויקיפדיה בגלל חוסר מוניטין מדעי, אלא כשהתרומה מטעה או כוזבת (Wray, 2009). בעוד שבוויקיפדיה נצבר ידע מאורגן של כמויות חסרות תקדים של תוכן אנציקלופדי, שהפכו את הוויקיפדיה למקור ידע מרכזי בחברת המידע הגלובלית, יש חשש כי ההסתמכות על עבודה התנדבותית וחובבנית ללא בקרה מקדימה, ממשיכה לעורר ספקות רחבים לגבי האמינות והלגיטימיות של הוויקיפדיה (גלרנטר, 18.11.2013).

מניעי המדענים, לעומת המתנדבים, תלויים במוניטין שלהם כיצרני ידע אמין לשם פרנסתם ולקידומם בקריירה האקדמית, שכן האינטרסים העצמיים של המדענים משתלבים עם האינטרסים המוסדיים של המדע (Wray, 2009).

ליבה של סדר חברתי חדש?

בעידן ה-Web 2.0 התעצם הפוטנציאל השוויוני (Kreiss, Finn & Turner, 2011) והחלה דמוקרטיזציה בייצור המדע ובצריכתו בעזרת הקוד הפתוח שחדר לתחומים רבים, ביניהם הפוליטיקה (Castells, 2007; Jenkins, 2006), המדע (Benkler, 2002), העיתונות (Gillmor, 2004) ואף הספרנות (Weinberger, 2007).

דומה כי עקב כך החלה כמיהה נסתרת להגשמת האוטופיה של הכלכלה החופשית, ואליה מתלווה התלהבות מהמודל של "ייצור שוויוני מבוסס-שיתוף" (commons-based peer production) שעליו מבוססת הוויקיפדיה. מודל זה ניתן ליישום בכלכלה, בחברה ובפוליטיקה ועשוי להוות ליבה של סדר חברתי חדש המבוסס על תרבות שיתופית ללא ישויות קפיטליסטיות, עם זיקה לליברליזם, לסוציאליזם ואף לקומוניזם (Rigi, 2.8.2012); מודל המדגיש את ערכי החירות והשוויון, מקדם את הדמוקרטיזציה של הכלכלה, הפוליטיקה והתרבות (Benkler, 2006; Jenkins, 2006) ומהווה חלופה לביורוקרטיה (Kreiss et al. 2011) ולהיררכיה. לחלופין בא המודל רק להשלים את התהליך של החלום הקפיטליסטי של עבודה חופשית ללא תמורה, המתגשמת חלקית כבר בחברות הזנק ובחברות רב-לאומיות גדולות, כמו גם בפייסבוק ובגוגל, שאינן נותנות כל תמורה כספית ליצירה החברתית של הגולשים (Bauwens & Kostakis, 2014).

מצדדי המודל אף יצרו כתב עת בשם The Journal of Peer Production (JoPP), שמטרתו שיתוף פרויקטים על בסיסי התוכנה החופשית והוויקיפדיה.

הנושא של "ייצור עמיתים" אינו חדש (Lash & Urry, 1994), אולם בשנים האחרונות החלה התעניינות מחודשת בו ונוצר קונצנזוס בין חוקרים הרואים בו מקרה מובהק המיישם את העיקרון של מיקור המונים (Prpic & Shukla, 2013).

קריס ועמיתיו (Kreiss et al., 2011) מותחים ביקורת על ההנחות העומדות בבסיס הקונצנזוס. לדעתם הייצור השיתופי אינו מתאים לכל תחומי הפעילות החברתית באותה מידה; אין הוא בהכרח אמצעי שוויוני ויעיל להפקה של סחורות מידע, אין הוא מביא לסיפוק פסיכולוגי, ואף אינו מממש יחסים אתיים בין המשתתפים. הם מסתייעים בכתביו של מקס ובר (Max Weber) מלפני כמאה שנה, כדי לחשוף בקונצנזוס חולשות אנליטיות. הם מציעים לראות בביורוקרטיה דבר המשלים את המשימות הקיימות ולעתים אף מאפשר להרחיבן.

מתברר כי אין הפרדה חותכת בין "ביורוקרטיה" ל"ייצור עמיתים" (Kelty, 4.12.2010). דוגמה היא התפתחות הביורוקרטיה בתהליכי העריכה של הוויקיפדיה. המושגים "ייצור עמיתים" (peer production), "חדשנות בראשות משתמש" (user-led innovation) ו"רשתות מאורגנות" (organized networks) נועדו להסביר את הצורות החדשות של אינטראקציה תרבותית וכלכלית בתיווכו של האינטרנט, אבל אינם מציעים שיטה להבחין במקרים ייחודיים. אחד הניסיונות למפות את צורות ההשתתפות באינטרנט שנצפו ונותחו במהלך עשר השנים האחרונות מופיע ב"ספר הדרכה לצפר" (Birder's Handbook). פיש ועמיתיו (Fish et al., 2011) מבחינים בצורות שונות של השתתפות לפי משימות ויעדים, ומנתחים את משמעות המשאב שנוצר באמצעות השתתפות, תוך הבחנה בצורות חליפיות כמו מסגרת חברתית פורמלית (formal social enterprise) או מסגרת המאורגנת ציבורית (organized public) שיש ביניהן קשר זמני מובנה.

הייל חושף את מנגנוני הפעולה הקולקטיבית בוויקיפדיה כדי להשיג תוצאות חברתיות בסיסיות שיש בהן השלכות תיאורטיות ומעשיות רחבות. הוא נעזר במקרים של כישלונות כדי להבין מדוע חלק מהניסיונות בפעולה קולקטיבית באינטרנט מצליחים בעוד שרבים אחרים לעולם לא ימריאו (Hergueux, 3.12.2013; Hill, 2013). לסיכום, טרם הגיעה העת לראות בוויקיפדיה מודל העשוי להוות בסיס לליבה לסדר חברתי חדש.

הפרדוכס

על הצלחתה של הוויקיפדיה אין עוררין. היא הפכה להיות טבועה בתרבותנו וקשה לנו לדמיין את החיים בלעדיה, אולם יש המנבאים את כישלונה בטענה שהיא מכילה זרעי הרס רבים (גל מור, 13.12.2011; סימונייט, 2013; Scott, 19.11.2004): קיימות סתירות הולכות ומתעצמות בין "תוכני הליבה" הניטרליים של הוויקיפדיה; האנטי-סמכותיות הפכה לסמכות ברורה, מוגדרת וביורוקרטית; המחקר הלא-מקורי איבד את הכבוד למומחיות, לאנטי-אליטיזם ולסקסיזם; האימות הפך ל"חגיגת הדיוטות" שבה מתנדבים חובבים מעניקים לגיטימציה פרקטית ללא הצדקות עקרוניות, מה שמעלה ספקות ביחס למהימנות הערכים.

בין זרעי ההרס אפשר למנות את גם העריכה המסורבלת הבלתי-ידידותית למשתמש, את התגובות התוקפניות של הוויקיפדים ואת הטכנולוגיה המיושנת (Debrouwere, 19.10.2011). ניסיונות לעקירת זרעי ההרס, כמו עריכה מדעית יותר באמצעות פרויקט הסיטיזנדיום (שיידון בהרחבה בהמשך), כשלו בטענה שעקב עריכה זו קטן מספר הקוראים, הכותבים והעורכים.

הדמוקרטיזציה של הידע האנושי בוויקיפדיה, המבוססת על חוכמת ההמונים – "אזרחים חובבנים" (Surowiecki, 2004) ו"אספסוף" (Rheingold, 2003) – שבה אמור היה להיווצר ידע של שיתוף פעולה ללא השתלטות של האוֹליגַרכיה (Sanger, 2007), הפכה למיתוס. אף שמבנה הכוח הוא בלתי-נראה, מעורפל ועמום (Bauwens, 2008; Freeman, 1970), נוצרה בה היררכיה מעמדית שבה הוויקיפדים שולטים כשומרי סף. לטענת אוליבר מוראן, לשעבר אדמיניסטרטור ראשי בוויקיפדיה, שהתנסה בעריכה של אלפי ערכים, התפתחה סביב כללי העריכה תרבות ביורוקרטית שהפכה למבוך (Simonite, 22.10.2013).

המקרה של הוויקיפדיה עשוי לשמש דוגמה נוספת למה שמכנה הינדמן "מיתוס של הדמוקרטיה הדיגיטלית" (Hindman, 2008). הפרדוכס הוא אפוא שהוויקיפדיה ממשיכה להתקיים למרות העריכה האנושית והאוטומטית, הלוקה לעתים בחוסר אמינות, בתכנים מוטים ומשובשים ובעריכה בוטה, זדונית ונקמנית, כפי שנראה בפרקים הבאים.

הביורוקרטיה של ה"שוויוניות"

הוויקיפדיה רואה בשוויוניות ערך, אך למעשה פועלת בצורה ביורוקרטית עם היררכיה של בעלי תפקידים וסמכויות ברורות, כפי שיפורט להלן. הביורוקרטיה האימתנית והאווירה הקשה הנובעת ממנה מרתיעה מצטרפים חדשים העשויים להרחיב את ערכי הוויקיפדיה (סימונייט, 2013; Simonite, 22.10.2013).

 • ביורוקרט (Bureaucrat) הוא מי שבידו הסמכויות למנות משתמש רגיל למפעיל ולביורוקרט, לשנות שם משתמש, להעניק ולהדיח בוט (bot) ולכפות את עצמו כבורר בעת ויכוח בין ויקיפדים. רק הוא רשאי להורות על חסימה של משתמש ותיק (RFX), ויש לו סמכויות בנוגע לבדיקת כתובות .(IP block exemption) IP
 • האדמיניסטרטור (Administrator), המכונה גם "מפעיל מערכת" (system operator), או ויקיטקסט, הוא בעל הרשאות רבות יותר משל ויקיפד רגיל, שיכול לסייע בתחזוקת האתר. מפעיל יכול למחוק ערכים, להגן עליהם, להחרים עורכים באופן זמני, לחסום משתמשים סוררים (או כתובות IP שמהן הם פועלים) ולשחזר מידע. המפעילים מתחילים את דרכם כוויקיפדים רגילים, ולאחר שצברו ניסיון רב בעריכת תוכן, בחוקיה של ויקיפדיה ובממשק שלה, הם (או אחרים) יכולים להציע את עצמם כמועמדים לתפקיד מפעיל.
 • ויקיפד (Wikipedian) הוא מי שכותב ועורך ערכים שונים בוויקיפדיה. ויקיפד יכול להוסיף ערכים חדשים ולערוך ערכים קיימים. משתמש רשום (Logged in) יכול גם לשנות את השם של הדפים, להעלות תמונות, לשלוח הודעות דואר אלקטרוני למשתמשים אחרים ועוד. לאחר חודש פעילות ומאה עריכות יכול המשתמש גם להשתתף בהצבעות על מחיקת ערכים. בגרסה הישראלית קיימת אפשרות גם לקבוע "ארכיטיפים" לוויקיפדים, כמו מומחה, אוטודידקט, צלם, חרוץ, בעל אג'נדה, בעל אג'נדה מרחיב, בעל אג'נדה מטֶה, ויקיפד צעיר, ויקיפד חברתי, ויקיפד טכני, מנטר, ויקיגמד, בובתן, מיזמאי, מזיק ואופוזיציונר (קיפודנחש/סוגי ויקיפדים, 12.2.2014).
 • מפתח, המכונה גם "מנהל מערכת" (System administrators), מפקח על מערכת מדיה-ויקי, המפעילה את ויקיפדיה, ואת השרתים שעליהם פועלים אתרי הוויקי השונים שבבעלות קרן ויקימדיה, בהם ויקיפדיה. ביכולתו לבצע שינויים בתוכנה, לשנות את הגדרות המערכת של האתרים ועוד. כל המפתחים חברים בקבוצת ההרשאות הגלובלית המכונה "מִנהל מערכת", ומורשים לערוך את כל הרשאות המשתמש שלהם ושל משתמשים אחרים בכל אתרי קרן ויקימדיה.
 • בודק (IP block exemption) רשאי לבדוק את כתובת ה-IP של משתמשים רשומים. בדיקה זו מתבצעת אך ורק במקרה של השחתות חמורות ומתמשכות, במטרה לבדוק האם משתמשים הם זהים או לאפשר תלונה אצל ספק האינטרנט. זוהי פעולה רגישה המתבצעת אך ורק במסגרת נהלים מוגדרים.
 • דייל הוא "משתמש" המסוגל למנות משתמשים שונים ואף את עצמו, לכל הרשאה שירצו בכל מיזם שירצו. הוא היחיד המסוגל להדיח מפעיל מערכת או ביורוקרט, למנות או להדיח בודק וכדומה. בדרך כלל פונים אליו במקרים שבהם התקבלו הצבעות ביטול הרשאה.

כתיבה ועריכה אנטי-אליטיסטיות

הוויקיפדיה זנחה את שיטות התכנון הריכוזי וקראה תגר על סמכותם המסורתית של מומחים, מה שהתבטא במנטרות כמו "כל המומחים הם חלאה" (Debrouwere, 19.10.2011; Healy, 4.2.2007; Sjöberg, 19.4.2006; Sutton, 2013) ו"כל אחד יכול לערוך" (Bergstein, 25.3.2007).

הדבר בא לידי ביטוי ברקע ההשכלתי של כמה מהוויקיפדים הישראלים, ששומרים על אנונימיות ומכונים בשמות עט, כמו נרו יאיר, 3 גילגמש, 4 קיפודנחש 5 וקולנואני, המתארים את ידיעותיהם ואת מעמדם בוויקיפדיה:

נרו יאיר חושף רק את היותו שומר שבת. "אני לא חושב שעשרה (ואפילו עשרים) ערכים שבהם נזכרים מאמריו של מישהו (מה שיכול לארגן כל עיתונאי במהירות, שלא לדבר על כל מי שהוציא ספר עיון כלשהו) הם קריטריון לחשיבותו", כך אמר בדיון על דירוג מרצים לפי מספר הציטוטים ממאמריהם.

GuySh מעיד על עצמו כי תחביבו הוא איסוף סמלי כובע בצה"ל.

גילגמש הוא בעל השכלה פורמלית במדעי החיים המעיד על עצמו כי למד בפקולטות לרפואה כללית, לאופטומטריה ולתזונה קלינית. עם זאת, עיקר כתיבתו בתחום ההיסטוריה, בייחוד היסטוריה צבאית, אף שאין הוא בעל השכלה פורמלית בתחום ואת עיקר ידיעותיו שואב מספרים, מכתבי עת אקדמיים, מתכניות טלוויזיה ועוד.

קולנואני מעיד על עצמו כי הוא נמצא בוויקיפדיה "במשך שנתיים, ארבעה חודשים ויום".

האנטי-אליטיסטיות נתנה לגיטימציה לפלגיאריזם, שהתבטא בפעולות כגון "גזור והדבק", "גזור תרגם והדבק" ו"גזור תרגם, תמצת והדבק" (Sutton, 2013).

קרן ויקימדיה, המודעת לתופעה, ערכה מחקר במטרה להבין מדוע מדענים, אנשי אקדמיה ומומחים אחרים אינם תורמים לוויקיפדיה (Taraborelli Dario, 10.2.2011).

הטיה מגדרית של הכתיבה, העריכה והקריאה

בדומה להרבה מיזמים טכנולוגיים גם בוויקיפדיה קיים סקסיזם. נשים מהוות 39.9% מהקוראים של הוויקיפדיה (Hill & Shaw, 2013) ורק כ-15% מכלל התורמים לה ("וול סטריט ג'ורנל", 19.8.2013; Cohen, 30.1.2011), ובגרסה העברית המספר קטן עוד יותר (גולדברג, 9.7.2013). הערכים נכתבים מזווית ראייה גברית, וערכים שמגישות נשים נמחקים בתדירות גבוהה יותר מאלה שמגישים גברים (Gold, 19.8.2013). אחת הסיבות לכך, נטען, היא כי "המאמרים הנערכים בעיקר על-ידי נשים – כאלה שלכאורה אמורים להיות מעניינים יותר לנשים – קצרים באופן משמעותי מהמאמרים שנערכים על-ידי גברים או על-ידי גברים ונשים יחד" (סימונייט, 2013).

ההטיה המגדרית ניכרת גם בביוגרפיות הנכתבות על נשים (Reaglel & Rhue, 2011). היא באה לידי ביטוי בפרסום יוצא הדופן ב"ניו-יורק טיימס" (Cohen, 19.4.2014) על אחת הנשים היחידות שקידמו את התכנים הפמיניסטיים בוויקיפדיה, אדריאן וואדוביץ' (Adrianne Wadewitz), שכונתה Wikiwoman, ובפרסום ב"יאהו", שם תוארה כמשפיעה וכמבריקה (Solé, 18.4.2014).

"תרבות הדחייה" של הוויקיפדיה כלפי ערכים שהגישו נשים או שעסקו בנשים הולכת ומחריפה (Gold, 19.8.2013), ומערערת את יכולתו של גוף הידע הזה לייצר מידע באיכות גבוהה ממגוון רחב של נקודות מבט (Hill & Shaw, 2013).

שאלת השתתפותן הדלה של נשים בכתיבת ערכים בוויקיפדיה נידונה בכנס החמישי של אקדמיית ויקיפדיה, שנערך במרכז הבינתחומי בהרצליה ב-6.6.2013. יש הטוענים כי הנשים מסתייגות מהאגרסיבית של העורכים. אמנדה פיליפאצ'י, העוסקת ביחס המפלה כלפי כותבות בוויקיפדיה וכלפי סופרות בכלל, טוענת כי הסקסיזם כלפי נשים נובע מכך שרוב העורכים בה הם ממין זכר (Filipacchui, 24.4.2013).

אמינות התכנים ותוקפם

בשונה ממומחים בעלי מוניטין המייצרים ידע אמין לפרנסתם ולהתקדמותם האקדמית, שבה הכתיבה המדעית מספקת גם את האינטרסים שלהם וגם את האינטרסים המוסדיים הרחבים יותר של המדע – הוויקיפדיה, לטענת ברד ורי, מבוססת על תרבות שובבנית הנוטה לבדחנות ולרכילות:

Wikipedia is a "puckish culture", prone to gossip and practical jokes. He recounts the Seigenthaler incident, and contrasts it to the sober culture of science (Wray, 2009).

האירוע "Seigenthaler Incident" נקרא על שם העיתונאי ג'ון זיגנת'אלר, 6 המתאר מתיחה על רצח אופי באינטרנט שעסקה ברצח קנדי (Seigenthaler, 29.11.2005). את המתיחה כתב כותב אנונימי שהתברר כי שמו בריאן צ'ייס, שטען להגנתו כי סבר שהוויקיפדיה היא בחזקת "some sort of 'gag' encyclopedia", שתכניה מוגבלים ואינם פומביים (Page, 11.12.2005).

גם אם גישתו של ברד ורי היא קיצונית יש מקורות נוספים לבעיית אמינות התכנים:

על פי כתב העת של האגודה האמריקנית לאוסטאופתיה (The Journal of the American Osteopathic Association), כ-90% מכל הערכים בוויקיפדיה הקשורים לרפואה מכילים שגיאות עובדתיות. דבר זה אינו מונע מ-70% מהרופאים והסטודנטים לרפואה להשתמש בוויקיפדיה לצורכי עבודתם (Hasty, 2013), ולכן יש להשתמש בזהירות רבה במידע המופיע בוויקיפדיה כדי להתבסס על הטיפול בחולה (Dearden, 27.5.2014).

בעניין חוסר האמינות של התכנים בוויקיפדיה בעברית מובאות שתי תגובות למאמרו של סימונייט על נפילתה של הוויקיפדיה (סימונייט, 2013):

90% מהערכים בנויים גרוע, מסתמכים על מקורות שקריים או מחוסרי מקורות כלל, כתובים בלשון עילגת ונלעגת, ובעיקר מוטים פוליטית/חברתית. מספיק להתבונן בקונטרסט שבין דפי אישים פוליטיים שנערכו בידי האישים הפוליטיים עצמם או דובריהם לבין דפים שערכו בידי יריביהם ומבקשי רעתם. הוויקיפדיה העברית היא בושה, תת-רמה (גוני פרוקטר, 25.11.2013).

עיוות ערכים תנ"כיים לפי תפיסה אתאיסטית מגמתית. ככה למשל מה שכתוב על התנ"ך באנגלית שונה מהותית ממה שכתוב על "הברית הישנה" באנגלית [...] כולם עושים תיקונים אבל הצנזורה הקשיחה של ויקיפדיה מציירת אמת מגמתית מאוד (אסף, 26.11.2013).

ממחקר שהשווה 42 ערכים מדעיים בין הבריטניקה לוויקיפדיה  התברר כי מספר הטעויות הטיפוסי למאמרים בוויקיפדיה אינו גדול במידה משמעותית מזה שבאנציקלופדיה בריטניקה עם זאת, נמצא כי מאמרים רבים בוויקיפדיה כתובים ברשלנות והמבנה שלהם מבלבל או מסורבל  Giles 2005)).

למידע המוטעה יש גם אחיזה בשכתוב ערכים בעזרת יחצנים המסייעים לדרישת איגודים בעלי עניין (Owens, 8.10.2013). גורביץ לדוגמה מתייחס במידע לצורכי מסחר במאמרו "זרוק לי אלף דולר ואכתוב בוויקיפדיה שהמתחרים שלך גרועים" (גורביץ, 10.10.2013).

עם זאת, טוענות חוקרות מאוניברסיטת בר-אילן, כי העריכה השיתופית תורמת לאמינות התכנים ולשמירה על שפה וסגנון בדומה למתכונת האנציקלופדיות המסורתיות (יערי, ברוכסון-ארביב ובר-אילן, 2012: 179). בהיבט נוסף, המתייחס לסוגיית הניטרליות (NPOV) של אמינות הערכים, עוסקת שירי מגן, הרואה בטכנולוגיה שבשימוש הוויקיפדיה כלי אפקטיבי לפתרון קונפליקטים בין הגולשים (מגן, 2010). העריכה משקפת בסופו של דבר את המאמצים של קבוצה קטנה יחסית של משתמשים ועורכים שעשו תיקונים סגנוניים או תיקוני דפוס, ולכן השפעתם על תוקפם של תוכני המאמרים אינה רבה (Kimmons, 5.12.2011).

עריכה באמצעות בּוֹט (bot)

עריכה באמצעות בוט, רובוט אוטומטי (Wikipedia bots), באה להקל על חלק מ"עבודת הפרך באמצעות גינון וניקיון" (Debrouwere, 19.10.2011). יתרונה שהיא מאפשרת לבצע שינויים בדפים שונים על-פי כללים אוטומטיים מוכתבים מראש הבודקים דפים ומצביעים על בעיות, ורק את תיקונן הם משאירים לבני האדם. הבוט אינו רק שולח את ההודעה "תודה על תרומתך לוויקיפדיה", אלא גם מסוגל לשלוח התראות לעורכים העבריינים ובכך משמש מגן מפני ונדליזם 8.5% .(ClueBot NG) מהמקורות שויקיפדיה מפנה אליהם נכתבו על ידי בוט Main 14.7.2014)) הבוט מיועד גם לטפל במידע חדש העוסק למשל במפות ללא התערבות אדם.

חסרונם של הבוטים הוא שהם מרתיעים גולשים רבים להמשיך לתרום לוויקיפדיה. הבוטים הם למעשה פיסות מפותלות של טכנולוגיה התקועות עם טלאים של תיקונים, שינויים והתאמות, שחלקן נותרו עדיין משנת 2002. קשה להבין מדוע עדיין לא עברו לתוכנת עריכה מובנת יותר, כמו (What You See Is What You Get) WYSIWYG. גם תחביר הוויקי מקשה על העין הבלתי-מיומנת ודוחה גולשים.

תומס סטיינר, הדן בשאלה האם הבוטים עדיפים על הוויקיפדים, מנסה לפתח תכנות יישומים בסיסיות (API – Application Programming Interface) שתהיינה מסוגלות לפקח על פעילות העריכה של כל הגרסאות והשפות שבשימוש הוויקיפדיה בזמן אמת Steiner, 5.2.2014)).

"תרבות הדחייה" של הוויקיפדיה – המוצהרת והגלויה – התפתחה על בסיס הקריטריונים של מדיניות מחיקה הנובעת מהצורך להגן על עצמה מעריכה הרסנית, ונדליזם, רמאויות, מניפולציות, תוכן לא מדויק, דואר זבל, מידע מוטה וערכים בלתי ניתנים לאימות. חלק מפעולות הדחייה נעשות באמצעות הבוט, החוסם גולשים לא רצויים, בעוד שב"דפי השיח" נשמרות כל הגרסאות ומאוחסנות באמצעות זיהוי ה-IP של הגולשים.

תרבות הדחייה הסמויה באה לידי ביטוי בשיקולי הדעת של הוויקיפדים בשלבי העריכה, היוצרים לעתים כאוס וערפול ללא בקרה שמאפשרים להם למחוק תכנים מסיבות לא ענייניות, להשחית ערכים (יערי, ברוכסון-ארביב ובר-אילן, 2012) 7 ולעשות הטיה מגזרית או מגדרית. ההטיה המגדרית של הכתיבה, העריכה והקריאה, והשימוש ברוע ובחוסר ידע בגסות ובשחצנות עד כדי "נקמת העריכה" (Breeze, 13.10.2012), מתבטאים בין השאר בערכים ביוגרפיים הנכתבים על אנשים בעודם בחיים (Wikipediocracy, 17.5.2013).

לא בכדי מתוארים מייצגי "תרבות הדחייה", הוויקיפדים האנונימיים, כמתנדבים אלמוניים תוקפניים ש"רעל בידיהם" (Page, 11.12.2005), וחוסר אמינותם מיוחסת ל"בורות מחפירה" (Wray, 2009). תרבות הדחייה יצרה "הימנעות קוגניטיבית" אצל גולשים רבים, שהפכו ל"תורמים כבויים", ומרתיעה תורמים חדשים.

סגנון השיח של תרבות הדחייה בוויקיפדיה

הוויקיפד Qworty רואה בוויקיפדיה "חבית מלאה בצואת כלבים" (Leonard, 24.4.2013). את סגנון השיח בתרבות הדחייה תיאר בקיצוניות רוברט מק'הנרי, לשעבר העורך הראשי של "אנציקלופדיה בריטניקה":

ביקור הגולשים בוויקיפדיה דומה לביקור בשירותים ציבוריים. לעתים מדובר במתקן מזוהם שמחייב לזהירות ולעתים אנו מגיעים לסביבה נקייה שיוצרת תחושת שווא של ביטחון (McHenry, 2004).

להלן נביא דוגמאות לסגנונות המאפיינים את תרבות הדחייה בוויקיפדיה.

טעויות ולשון הרע

תרבות הדחייה של הוויקיפדיה העברית באה לידי ביטוי ב"טקסי העלָבה":

יש חשש לחשד שההיעלמות נגרמה כתוצאה מעלבון, אך חוסר הראיות משאיר תמיד צל של ספק. לפעמים הנעלב שב לתרום, באותו שם משתמש, לעתים בשם משתמש אחר ולפעמים כאלמוני (קיפודנחש, 2014.2.12).

"בואו ללמוד לערוך בוויקיפדיה

סדנת עריכה שתתקיים ביום שישי, 2 במאי 2014 בספרייה הלאומית.

להרשמה לסדנא":

מה זה החרא הזה 8 "Ravit" ?

המקור

דוגמה נוספת לסגנון הבוטה של טעויות ולשון הרע מופיעה בשיח הקשור לערך "הדס שטייף": 9

אותו סגנון קשור גם לערך "חשיפה עצמית באינטרנט?", שהועמד למחיקה ב־22 ביולי 2011 אך הוחלט להשאירו.

חוסר ידע

דוגמה לתרבות הדחייה המבוססת על חוסר ידע היא הצעתו של דייב צ'למרס לערך "consciousness" בוויקיפדיה, על סמך ספרו The Conscious Mind (Chalmers, 1996). על כך הגיב הוויקיפד loxley ואמר שבערך שהוצע אין היכרות מספקת עם הנושא:

As can be seen above, most of your criticisms are not supported. Please demonstrate your familiarity with the field by supporting your critique with reasoned arguments rather than pejorative comments (loxley, 3.10.2005).

בשיחה אחרת, בנושא "חשיפה עצמית באינטרנט", עולה השאלה האם הערך נשפט מבחינת מהותו או מבחינת ההשכלה ההולמת שדורש הוויקיפד ממחבר הערך:

ללא קשר לשאלת ה"מחקר מקורי", אם הערך נשאר הרי שהוא זקוק לעריכה כבדה. [...] הבל. הבל. זה כמו לומר שאריה הפוך לג'ירפה, או שזכות הדיבור הפוכה לזכות השתיקה (קיפודנחש) [...]

אמינות הערך הזה די מוטלת בספק, לטעמי. על פניו, קיבלתי את הרושם כי מדובר בהצגתה כעובדה של מה שאינו יותר מתיאוריה מקורית של חוקר, שתחום השכלתו הפורמלית היא בכלל בתחומים שאינם רלוונטיים לתוכנו של ערך זה (חינוך, גאוגרפיה, פסיכולוגיה קלינית) (קולנואני).

גסות ושחצנות

עם כל הכבוד לכם, החיים מעידים על כך שה"גסים" וה"שחצנים" הם אלה שמוחקים, לא מתייעצים, לא שואלים, לא מבינים, לא מכירים את החומר ואינם מסבירים (בניגוד לכל הכללים היפים של ויקיפדיה) מדוע הם נוהגים כך. מי שלא מבין זאת, זקוק להרצאה בנושאי "צנזורה", "חופש ביטוי", "כבוד" לאחרים והתנהגות אתית ואשמח להעבירה. שאלה רטורית: האם ויקיפדיה הייתה מתמוטטת לו, טרם מחיקה, היה נערך בירור אתי, מה גם שאפילו מסרתי את מספר הטלפון שלי? אני מניח שיש כאן כאלה הסבורים שמחיקה מיידית, בלי בירור כלשהו, היא חזות הכול. מול אלה אין לשום משתמש סיכוי כלשהו. ויותר, במקרה זה הופעתי כאן בשמי המלא, בשונה מרבים, שעה שכולכם אנונימיים (ולכל אחד הסיבה שלו...). לו הדבר בידי, הייתי מחייב כל עורך בוויקיפדיה וכל משתמש שמוסיף או משנה, להופיע בשמו המלא, בדיוק כפי שהדבר נעשה במילונים מודפסים. האנונימיות היא דבר שיש בו טעם לפגם, ולא רק למראית עין. לפיכך, כיוון שאיני יודע מיהם המוחק הידרו ומחזק דעתו יבחוש, אין לי אלא לכבד באותה דרך את דעתם ולהסכים אתם כי המתגונן מפני מחיקות ברוטליות ולא רציניות (השחצתה בשפתכם – וזה בדיוק מה שנעשה כאן) הוא "גס" ו"שחצן" (מיכאל (מייק) אלדרJ, 10.1.2007).

סגנון פוגעני

זה לא ערך אנציקלופדי. הוא כתוב בצורה גרועה [...]. יש להעיף חצי ואת החצי הנותר לשכתב. בשלב זה דינו מחיקה בלי קשר לשאלת החשיבות או ההעתקה. גילגמששיחה (9.8.2013) (IDT) [...] דוד, אנא שפר את ניסוח הערך כך שיובהר לקורא לאיזה שינוי גרם האיש בחברה האנושית (עִדּוֹ - שיחה 11.8.2013) (IDT).

סגנון אגרסיבי

ב"דפי השיחה" מתנהלים מאבקי כוח ותרבות הבאים לידי ביטוי בוויכוחים תוקפניים בין ויקיפדים המבקרים זה את עבודתו של זה:

אני חושב שהדף סכיזופרני. אתה הצעת דף "לאן נעלמה העריכה שלי ולמה גילגמש מרביץ לי", ואני הצעתי דף "איך להיות ויקיפד פעיל ולא להתעורר יום אחד בשלוותא" (זה לא אותו דבר, Harel, 29.5.2005 (UTC).

דרישה שוויקיפד אחד מפנה כלפי ויקיפד אחר בו הראשון דורש שהשני יתנצל על דבר מה שנכתב בדף שיחה או בתקציר עריכה נפוצות בוויקיפדיה עד כדי גיחוך, [...] הגיחוך אף מתרחב כשרואים שהדרישות התכופות הללו כמעט לעולם לא נענות (קיפודנחש/סוגי ויקיפדים, 12.2.2014).

הסגנון הבוטה המאפיין את תרבות הדחיה מופיע גם בשיח שבין הוויקיפדים לבין עצמם, כמו האם "פתחת חשבון היום רק כדי להיכנס בי?" (סימונייט, 2013). התרבות האגרסיבית אינה רק בין הוויקיפדים לבין עצמם; היא נהפכה למערך שיצרו הוויקיפדים לתגובות למתנגדיהם המכונה "נקמת עריכה".

הסגנון האגרסיבי, טוענים חוקרים, מעיד על כעס (Leonard, 17.5.2013) ועל תגובה לפחדים ולחוסר ביטחון עמוקים, המשולבים ביהירות, בשחצנות, ביומרנות ובנרקסיזם (Schiraldi, 2001; Sue, 2001). לכן, ספק אם הסגנון האגרסיבי מאפשר למסד בשלבי העריכה איזה שהוא "מנגנון ליישוב סכסוכים", כפי שמציעה טליה שוורץ (2012).

מרבית הניסיונות לשפר את "תרבות הדחייה" כשלו. בפרויקט הסיטיזנדיום ("Citizendium Citizens' compendium of everything). למשל, ניסה חארי סנגר (Larry Sanger), מיוזמי הוויקיפדיה, לפתור את מה שכינה "הבעיות הזיהומיות של הוויקיפדיה" (Bergstein, 25.3.2007). כזכור, סנגר נטש את הוויקיפדיה משום שלא אהב את מה שכינה "החנונים חסרי נימוס" שבאו להשתלט על האתר (Timothy, 27.10.2011). מטרת פרויקט הסיטיזנדיום היה לתקן את העוולות של הוויקיפדיה ולעבור לעריכה אלטרנטיבית ב-(Fisher, 19.9.2006) Nupedia, ולקבוע שהעורכים יופיעו בשמותיהם האמיתיים ושיהיו בה אמצעי פיקוח משופרים ומסבירי פנים למומחים. הסיטיזנדיום החל בתרועה רמה והמשיך בקול דממה דקה: מספר התורמים, המגיבים והקוראים הלך ופחת, שכן לא הוצעו תמריצים לשיתוף פעולה. הפרויקט דרש ביורוקרטיה רבה בהשוואה לגודלו, ובסופו של דבר נשאר ללא מקורות תמיכה כספיים מספיקים. בריאיון עם סנגר בסוף שנת 2011 הוא אמר כי עתיד הסיטיזנדיום נראה עגום (Lee, 27.10.2011), ובשנת 2013 הלך הפרויקט ונעלם. היעלמותו של הסיטיזנדיום מעיד בצורה פרדוכסלית, כי תרבות הדחייה המסורתית של הוויקיפדיה "עובדת", וכי הכתיבה בעילום שם, באווירה פרועה ללא חוק וללא תרבות, עדיפה על עריכה נאורה (Fisher, 19.9.2006).

ניסיון נוסף לשיפור תרבות הדחייה עשו כמה עורכים ביולי 2012, בפרויקטWikiProject Editor Retention. הפרויקט אמור היה להיות, בין היתר, במה לסיעור מוחות, להעלאת רעיונות, למשיכת מצטרפים חדשים ולטיפוח אווירה ידידותית, אולם למעשה עיקר הזמן הוקדש לתלונות על "בריונות מצד האדמיניסטרטורים" ולהאשמות הדדיות בין העורכים, כמו בשאלה האם ה"וויקיפדיה הפכה לבית משוגעים מחורבן" (סימונייט, 2013).

מניעים ותמריצים

את ההשתתפות בוויקיפדיה לא ניתן להסביר על בסיס מניעים ותמריצים המבוססים על תיאוריות כלכליות מקובלות ועל תגמולים כספיים ובונוסים (Hergueux, 4.12.2013). יש הסבורים כי ההשתתפות בוויקיפדיה מבוססת על נתינה אנונימית ללא תמורה מתוך מניעים פרו-חברתיים העשויים לסייע להעלאת הדימוי החברתי ולצבירת כוח, יוקרה ומוניטין, פרסום וכבוד. 10 היא עשויה גם להעניק אשליה של השפעה על העולם מרחוק. לעומתם, טוענים חוקרים, המניעים החזקים ביותר להשתתפות בוויקיפדיה הם קוגניטיביים, כמו "למידה של דברים חדשים" ו"אתגר אינטלקטואלי" (Rafaeli, Ariel & Hayat, 2005), וכן ה"שותפות בידע עם אחרים" ו"תרומה לאחרים" (Nov, 2007). בהבחנה בין המניעים השונים עסקו רפאלי ועמיתיו (Rafaeli & Ariel, 2008).

סברה נוספת נפוצה ביחס למניעי ההשתתפות בוויקיפדיה קשורה למושג זוּלתנוּת (אלטרואיזם). ביהדות מתבטא המושג בין היתר ב"מתן בסתר" ("מַתָּן בַּסֵּתֶר יִכְפֶּה אָף, וְשֹׁחַד בַּחֵק חֵמָה עַזָּה" – משלי כא, יד), ובנצרות הוא משתקף ב"שומרוני הטוב" (Good Samaritan), שהפך למטבע לשון המתאר מי שפועל ללא תמורה ברורה. במחקר הדן במניעים של התורמים האנונימיים לוויקיפדיה (Anthony, Smith & Williamson, 2007) נעשית הבחנה בין התורמים ללא תמורה ברורה, המכונים "השומרונים הטובים", לבין אלו המצפים לצבירת מוניטין ולמחויבות לקהילת הוויקיפדיה, המכונים "קנאים" (Zealots). אלה האחרונים רשומים בשם משתמש בכתובת ה- IP(Internet Protocol).

מחקר (Timmer, 19.10.2007) הראה כי ככל שגדל מספר העריכות שיעור ההישרדות בקרב המשתמשים שאינם רשומים ירד, ואילו שיעור ההישרדות בקרב משתמשים רשומים עלה. יש לציין כי הטרמינולוגיה והמתודולוגיה של המחקר היו מוזרות למדי.

טרם הסתיים השיח על מניעי הזולתנות בהקשרה לוויקיפדיה. גם במחקר המדעי הביולוגי עדיין חלוקות הדעות. בביולוגיה מבדילים בין שני גנים – הגן האגואיסטי, האנוכי, והגן האלטרואיסטי, הזוּלתני (הרמן, 2013). יש הסבורים כי הגן הביולוגי גורם לפעילות אלטרואיסטית ומשמש מקור למניעים ולתגמולים רגשיים (Reuter et al., 2011). חוקרים אחרים, כמו דובס במאמרו "Die, selfish gene, die", מנסים להוכיח כי הגנים אינם תופסים מקום כה מרכזי 11(Dobbs, 13.12.2013).

ג'יימס אנדרוני הטיל ספק בתפיסת המאפיינים האלטרואיסטיים שמייחסים לבני האדם בכלל ולתורמים בפרט (בורק, 28.6.2012). תרומה פילנתרופית, שהיא לכאורה זולתנית, נובעת לדעתו ממניעים אנוכיים (Andreoni, 1989). באמצעות המודל המבוסס על מתן צדקה, טוען אנדרוני, האלטרואיזם מהווה נתינה חמה וזוהרת לזולת המעניקה תחושה חמה וחיובית ומשמש מניע להערכה עצמית.

גם אלגן ועמיתיו טוענים כי המניעים המשמעותיים התורמים ליצירת מוצרים ציבוריים לעולם האמיתי באמצעות שיתוף פעולה בסביבות ייצור בין עמיתים, אינם מניעים אלטרואיסטיים. לדעתם הם נובעים מהדדיות12 ומדימוי חברתי שניתן לבסס על תאוריות כלכליות פרו-חברתיות (Algan et al., 2013). מחקרים אחרים עוסקים בעוצמתן של התרומות למסגרות קולקטיביות (Garber, 12.10.2011) ובשאלת הצורך בשיתוף ובהזדהות של מתנדבים לארגון (Bidee et al., 2013). בסיכום עדיין מתקשים להבין מדוע חלק מהניסיונות בפעולה קולקטיבית באינטרנט מצליחים, בעוד שרובם כנראה לא ימריאו לעולם (Hill, 11.10.2011).

אנו נציג סברה אלטרנטיבית שלפיה יצירת הערכים כמוצרים ציבוריים בוויקיפדיה, עריכתם וקריאתם מבוססות על יִצרַכנוּת (Prosumer), המהווה שיתופיות בין הצרכן ליצרן (הכט, 2012). המניעים והתמריצים במקרה זה אינם קבועים ונזילותם משתנה לפי צרכיו של הגולש בסיטואציות שונות, בזמנים שונים ובמטלות משתנות שניתן לבססם על שילוב בין "חוויית המשתתף" (User Experience – UX) ו"תיאוריית ההגדרה העצמית" (Self-Determination Theory (SDT)).

תחילה ננסה לנמק מדוע חוויית המשתתף מהווה מסגרת אפשרית להסבר על המניעים. "חוויית המשתתף" מהווה שילוב מגוון של רגשות, מחשבות, מניעים והתנהגויות שניתן לחוותם באינטראקציה עם מוצרים ושירותים עסקיים או/ו ציבוריים והתנדבותיים. החוויה מתעצבת תוך כדי גלישה והתנסות באתרי הרשת, בין היתר בחוויות הקשורות לטקסט, לסגנון, לצבעים, לתמונות, להודעת שגיאה ואף לחרדה ולדחייה, למשל במקרה שלא ניתן למצוא את המבוקש. אמנם המושג "חוויית המשתתף" חמקמק ויש לו הגדרות רבות ושונות ועדיין אין הסכמה מלאה על משמעותו, אך הוא הפך למושג מפתח בעולם של עיצוב מוצרים אינטראקטיביים ומשתמשים בו במגוון הקשרים. בתחילתו של עידן האינטרנט התפתח המושג כשעסקים רבים התמקדו במהירות יותר מאשר באיכות בכל הקשור לעיצוב אתרי האינטרנט, ורק בשלב מאוחר יותר הבינו את החשיבות ביצירת חוויות חיוביות בקשר לשימוש במוצר, כמענה לשאלות "איך המשתמש עושה את מה שהוא עושה" ומה הקשר לציפיות של החוויות הקודמות (Kankainen, 2002).

חוויות משתתף הנתפסות כשליליות הן חוויות שבהן בני אדם רוצים לחוות רגשות כמו עצב בצפייה בסרט מלודרמטי, פחד בעת רכיבה על רכבת הרים, כעס בעת האזנה למוזיקת ראפ, או תחושת גועל בעת צפייה בתכניות ריאליטי. חוויית משתתף אסימטרית קשורה להגשמת מאוויים שליליים ולתחושות כמו גאווה, יוהרה ותוקפנות, שאותן ניתן לייחס לכמה ויקיפדים. חוויית משתתף שלילית, כמו העלבה, עלולה להיווצר בדחייה של תרומת ערך לוויקיפדיה.

התיאוריה של ההגדרה העצמית (Self-Determination Theory – SDT)

התיאוריה של ההגדרה העצמית עוסקת במערכת מניעים נזילה בהתאם לצורכי הפרט במצבים שונים, בזמנים שונים ובמטלות שונות. את התיאוריה פיתחו ריאן, קוסטנר ודסי (Deci et al., 2001) על בסיס הפסיכולוגיה ההומניסטית וההיררכית של מאסלו (1943), והיא שוכללה בשנים האחרונות (Deci & Ryan, 2012).

התיאוריה מגדירה את מגוון המקורות הפנימיים והחיצוניים של המוטיבציה ומתמקדת בגורמים חברתיים, תרבותיים ואינדיבידואליים המעוררים אצל האדם רצון ויוזמה למצות את איכות ביצועיו. המוטיבציה היא פונקציה של יכולת הפרט לווסת את פעילותו על פי שלושה צרכים בסיסיים – יכולת, אוטונומיה והתייחסות. הצרכים אינם מסתמכים בהכרח על שיפוט אובייקטיבי, ובשלב זה של המחקר עדיין לא ידוע כמה כל רכיב תורם ובאיזה אופן הוא עשוי להשתנות לפי ההקשר. לפי התיאוריה, הצרכים האנושיים הבסיסיים הם משאב של צמיחה אישית ושל רווחה פסיכולוגית, בהנחה שבני האדם מנסים למקסם את האוטונומיה שלהם על מעשיהם ועל החלטותיהם. התיאוריה היא בסיס בתחומי מחקר רבים, כגון חינוך, ספורט, דת, בריאות, רפואה והתנדבות (Bidee et al., 2013).

התיאוריה של ההגדרה העצמית, המשולבת עם הגישה ההוליסטית של "חוויית משתתף", יושמה ב"מִשׂחוּקיות" (Gamification) ומהווה שינוי מהותי ביחס ל'עצמי' וביחס לחברה, ואף חוללה שינוי בהתפתחותה של החברה העכשווית באפשרויות של הרחבת תחושת החוויות (Kirkpatrick, 2013). היא מאפשרת למנף את הרצונות הטבעיים של בני האדם, כמו את תחושת השיתופיות, התחרותיות, ההישגיות, רכישת עמדות כוח, ביטוי וייצוג עצמי (Hamari & Eranti, 2011). במחקר על משחקי וידאו, למשל, משמשת התיאוריה של הגדרה עצמית דרך לבדוק את הזרימה13 של העוצמות בהקשר לעיצוב חוויית המשתתף ואת ההשפעות האפשריות של גורמים אישיים, של נסיבות ושל הקשר (Brühlmann, 2013). ז'ונג ועמיתיו חקרו את המניעים של המשחקיות, הגורמים לבני האדם להתמיד ולפעול במערכת דיגיטלית ואת תרומתם של המשובים בזמן אמת תוך הצבת מטרות בסביבות המחייבות שיתופי פעולה (Jung, Schneider & Valacich, 2010). אף שמעטים המחקרים שבחנו את התופעה מבחינה אמפירית, רבים הניסיונות ליישמה בעסקים, בפוליטיקה, בחינוך ובספורט (Brühlmann, 2013).

דומה כי בוויקיפדיה אפשר ליישם לא רק את העקרונות של "מִשׂחוּקיות", אלא גם את העקרונות של "תורת המשחקים" (Game theory) המדעית, המניחה כי בני האדם מכלכלים את צעדיהם לפי התמריצים שהם צופים לקבל כתוצאה מהפעולות שהם מחליטים לנקוט (אומן, 2010) וכי קבלת החלטה היא בחזקת משחק וכל מקבל החלטה הוא בחזקת שחקן (סולן, 25.4.2010).

המניעים והתמריצים המגוונים בוויקיפדיה אינם אפוא קבועים, ונזילותם משתנה לפי צורכי הגולשים בסיטואציות שונות, בזמנים שונים ובמטלות משתנות. להלן כמה דוגמאות:

חוקרים המבקשים לחוות עם הקהילה המדעית את הידע שנוצר לפני הפרסום המדעי הפורמלי ולהתחיל לצבור מוניטין כיצרני ידע המהווה בסיס להתקדמותם. חוויית המשתתף הזאת חופפת במידה רבה את הצרכים של החוקרים בעלי האינטרסים המוסדיים הרחבים יותר של קידום המדע. זו דרך נוספת להשגת חוויית משתתף מלבד בלוג אישי ואתרים כמו (Debrouwere, 19.10.2011) StackOverflow, Quora ו-Flickr.

יש חוקרים הרואים בוויקיפדיה במה לפרסום עבודותיהם במסגרת השינויים ההדרגתיים בשיטת השיפוט המדעי ובהערכת העמיתים (Lin, 16.1.2013). השפיטה המדעית הקיימת היא צרת אופקים, יקרה ואליטיסטית ובה קומץ שומרי סף מגבילים את זרימת המידע. גם פרסום המאמרים המאושרים בכתבי העת יקר לרוב, ואלה זוכים בסופו של דבר למספר קוראים מצומצם. באקדמיה העברית לדוגמה אפשר לראות את השילוב ב"קורס כתיבה בוויקיפדיה" בלימודי הרפואה באוניברסיטת תל-אביב ובאתר "עבודות ויקידמיות" באוניברסיטת חיפה, המהווה מיזם שנועד לחבר כותבים אקדמיים, סגל וסטודנטים לכתיבת http://upload.wikimedia.org/wikipedia/he/thumb/7/70/Losssoc.png/200px-Losssoc.pngערכים איכותיים בוויקיפדיה.

המניעים של הוויקיהוליסטים (Wikipediholic), המכורים לוויקיפדיה, הצופים בתדירות גבוהה מאוד בדפדפן הפתוח, נהנים מהלחיצה על לחצנים כמו "Reload" or "Refresh" או "random page", עלולים להיות הפרעה אובססיבית כפייתית (Obsessive-Compulsive Disorder).

הכתיבה בוויקיפדיה עשויה לשמש בידי הגולשים תחביב לשעות הפנאי. לעתים היא עלולה לגרום לאובדן של קשרים חברתיים.

חוויית המשתתף של הוויקיפדים מאפשרת לשחרר בצורה לגיטימית מניעים אגרסיביים בתהליכי העריכה ב"דפי השיחה" תוך שימוש בסגנון של רוע, יהירות, אגרסיביות והתנשאות (Wallace, 2001: 190). הוויקיפדים המחזיקים את "המקל" בקהילת הוויקיפדיה והעוסקים בתפקידי שיטור, עשויים לזכות בתחושת השמחה לאיד מהמצוקה של אחרים. האשליה של האנונימיות, ההולכת ונעלמת במרחבי הרשת, מתגמלת בוויקיפדיה וממשיכה להיות כלי רב עוצמה בידי הוויקיפדים רעולי הפנים, שהאגו שלהם ניזון מהעצמת האנונימיות והם חושבים כי "טבעת גיגס"14 על אצבעותיהם. חוויית המשתתף האגרסיבית עשויה להסביר כיצד צברה הוויקיפדיה נתח הוגן של מתנדבים תאבי כוח וצדקנים עם "יותר מדי זמן בידיים" (Debrouwere, 19.10.2011).

אם כן, הוויקיפדיה גם משפרת את חוויית המשתתף. ראשית, היא עברה מבליל של גופנים לעידן של גופנים חדשים כדי לתת חוויית שימוש אוניברסלית, והנהיגה מותג סטנדרטי (Wilson, 28.3.2014).

שנית, הוויקיפדיה משלבת קטעי קול קצרים של ידוענים בערכיה, במסגרת פרויקט .(Owen, 25.1.2014) WikiVIP

שלישית, הוויקיפדיה מתמצתת ערכים לרמה של ציוץ ב"טוויטר" כדי לסייע לגולשים חסרי סבלנות לקרוא ערכים בעיון. בעקבות הטענה שהערכים ארוכים מדי ואינם ניתנים לקריאה, מה שמכונה בשפת האינטרנט

TLDR (too long; didn't read [tl;dr]), נולד טאמבלר tl;dr Wikipedia (Phi Tran, 17.4.2014) (Tumblr).

סיכום

בוויקיפדיה טמונים זרעי הרס רבים, אולם בצורה פרדוכסלית הם אלה שמהווים את המקור לשגשוגה. היא ממשיכה להתקיים למרות העריכה האנושית והאוטומטית, הלוקה לעתים בחוסר אמינות, בתכנים מוטים ומשובשים ובעריכה בוטה, זדונית ונקמנית,

הוויקיפדיה פתוחה להשתתפות ההמונים. "חוכמת ההמונים" מושכת גולשים רבים הנהנים מקשת רחבה של "חוויות משתתף". היא מאפשרת לגולשים לבטא את עצמם בצורה אנונימית בכתיבת ערכים ובהשתתפות ב"דפי השיח", בדומה לכותבי הטוקבקים והבלוגים.

נוסף על כך, הוויקיפדיה מספקת מענה גם לחסרי ידע וחובבנים המבקשים להתכסות בכיסויים מדעיים.

בתמציתיות אפשר לומר כי הוויקיפדיה מהווה מערכת אידיאלית בסביבה של שיתופיות עם חיכוך מזערי, שבה "המדע הפתוח" יכול להשיג הרבה יותר ומהר יותר.

Bibliography, Webliography & Further Reading

 1. Andreoni, J. (1989) - "Giving with impure altruism: Applications to charity and Ricardian equivalence". Journal of Political Economy, 97 (6): 1447–1458.
 2. Algan, Y., Benkler, Y., Fuster, M., Mayo, F., Morell, M. F. & Hergueux, J. (July 2013( - Cooperation in a Peer-Production Economy: Experimental Evidence from Wikipedia. Retrieved 11.10.2013
 3. Banker, Y. (2009) - Peer Production and Cooperation, forthcoming. In J. M. Bauer & M. Latzer (Eds.), Handbook on the Economics of the Internet. Cheltenham and Orthampton, Edward Elgar. Peer Production and Cooperation. Retrieved 11.8.2013
 4. Bauwens, M. (26.2.2009) - "The Epistemology of Wikipedia p2p foundation". Retrieved 11.8.2013
 5. Bauwens, M. (2009) - "Bauwens the Epistemic Cultures of Science and WIKIPEDIA: A Comparison". Episteme 6 (1): 38–51. Retrieved 19.11.2013
 6. Bauwens, M. & Wainwright, H. (July 2012) - "Peer-to-peer production and the coming of the commons". Red Pepper. Retrieved 11.10.2013
 7. Bergstein, B. (25.3.2007) - "Citizendium Aims to be Better Wikipedia use Today". Retrieved 11.8.2013
 8. Bauwens, M. & Kostakis, V. (2014) - "From the Communism of Capital to Capital for the Commons: Towards an Open Co-operativism". Triple C, 12(1): 356–361. Retrieved 17.3.2014
 9. Benkler, Y (2002) - "Coase's Penguin, or, Linux and the Nature of the Firm". The Yale Law Journal, 112: 367–445.
 10. Benkler, Y & Nissenbaum, H. (2006) - "Commons-based peer production and virtue". The Journal of Political Philosophy 14(4): 394–419.
 11. Benkler, Y. (2006)  - The Wealth of Networks: How Social Production Transforms Markets and Freedom. New Haven, Conn: Yale University Press.
 12. Benkler, Y. et al. (2013) - Peer Production: A Modality of Collective Intelligence. Forthcoming in M. Bernstein & T. Malone (Eds.), Collective Intelligence. Retrieved 19.12.2013
 13. Benkler, Y. & Nissenbaum, H. (2006) - "Commons-based Peer Production and Virtue". The Journal of Political Philosophy. 4 (14): 394–419. Retrieved 22.10.2011
 14. Bergstein, B. (25.3.2007) - "Citizendium Aims to be better Wikipedia". USA Today. Retrieved 18.8.2013
 15. Bidee et al., (2013) - Autonomous Motivation Stimulates Volunteers' Work Effort: A Self-Determination Theory Approach to Volunteerism. Voluntas: International Journal of Voluntary and Nonprofit Organizations, 24(1), 32–47. Retrieved 11.11.2013
 16. Bojanowski, M. (10.3.2014) - "Sunbelt 2014: Talk on Collaboration in Science – Brokering Closure". Retrieved 21.3.2014
 17. Buckels et al. (2014) - "Trolls just Want to have Fun: Personality and Individual Differences". Retrieved 1.4.2014
 18. Breeze, M. (13.10.2012) - Wikipedia's Dark Side: Censorship, Revenge Editing & Bribes a Significant Issue. Retrieved 11.8.2013
 19. Brühlmann, F. (2013) - Gamification From the Perspective of Self-Determination Theory and Flow. Bachelor Thesis Institute of Psychology University of Basel. Retrieved 1.12.2013
 20. Castells, M., (2007) - "Communication, Power and Counter-power in the Network Society". International Journal of Communication, 1: 238–266. Retrieved 11.8.2013
 21. Chalmers, D. (1996) - The Conscious Mind: In Search of a Fundamental Theory. New York: Oxford University Press.
 22. Cohen, N. (23.4.2007) - Wikipedia Serves as Essential Internet News Source on the Virginia Tech shootings. Retrieved 11.8.2013
 23. Cohen, N. (30.1.2011) - Define Gender Gap? Look Up Wikipedia's Contributor List. Retrieved 11.8.2013
 24. Collins, H. M., (1998) - "The Meaning of Data: Open and Closed Evidential Cultures in the Search for Gravitational Waves", American Journal of Sociology, 104 (2), 293–337. Retrieved 11.8.2013
 25. Creative Commons - Creative Commons Attribution–NonCommercial–ShareAlike 3.0 Unported License.
 26. Taraborelli, D. (10.2.2011) - "Why do scientists (not) contribute to Wikipedia?" Academic Productivity. Retrieved 11.8.2013
 27. Dearden, L. (27.5.2014) - "Don't use Wikipedia for Medical Advice", The Independent. Retrieved 5.4.2014
 28. Debrouwere, S. (19.10.2011) - A Wild Success and an Utter Failure. The Guardian in London. Retrieved 11.8.2013
 29. Deci, E., Koestner, R., & Ryan, R. (2001) - "Extrinsic Rewards and Intrinsic Motivation in Education: Reconsidered Once Again". Review of Educational Research, 71(1), 1–27.
 30. Deci, E., & Ryan, R. (2004) - Handbook of Self-determination Research. University Rochester Press.
 31. Deci, E., & Ryan, R. (2012) - Overview of self-determination Theory. The Oxford Handbook of Human Motivation. Retrieved 11.8.2013
 32. Dobbs, D. (13.12.2013) - Die, Selfish Gene, Die. AEON Magazine. Retrieved 11.8.2013
 33. Fallis, D. & Sanger, L. (Eds.) (2009) - "Wikipedia and the Epistemology of Testimony in Epistemology of Mass Collaboration: Special Issue". Episteme 6(1): 8–22
 34. FilipacchuI, A. (24.4.2013) - "Wikipedia's Sexism Toward Female Novelists". New York Ttimes. Retrieved 11.8.2013
 35. Fish, A., Kelty, C., Murillo, L., Panofsky, A. & Nguyen, L. (2011)  - Birds of the Internet: A Tield Guide to Understanding Action, Organization, and the Governance of Participation. Journal of Cultural Economy, 4(2): 157–187. Retrieved 11.8.2013
 36. Fisher, K. (19.9.2006) - "New Citizendium to Correct Wikipedia's Wrongs?" Ars Technica. Retrieved 11.8.2013
 37. Garber, M. (12.10.2011) - "The Contribution Conundrum: Why did Wikipedia Succeed while Other Encyclopedias Failed?" Nieman Journalism Lab. Retrieved 11.8.2013
 38. Giles, J. (2005) - Special Report Internet encyclopaedias go head to head. Nature 438 (900-901)
 39. Gillmor, D. (2004) - "We the Media (e-book)". Retrieved 11.8.2013
 40. Gold, R. (19.8.2013) - "Women Contributors Still Face Hurdles at Wikipedia". Digits. Retrieved 20.8.2013
 41. Grohol, J.M. (2014) - "Trolls Just Want to Have Fun? World of Psychology Blog". Retrieved 1.4.2013
 42. Halfaker, A, et al. (2013) - The Rise and Decline of an Open Collaboration System: How Wikipedia's Reaction to Sudden Popularity is Causing Its Decline. American Behavioral Scientist, 57(5): 664–688. Retrieved 13.8.2013
 43. Hallam, N. (14.9.2012) - The Greatest WIKI. How WIKIPEDIA has Changed the Way we Communicate and Collaborate". Pepigogo. Retrieved 11.12.2013
 44. Hardwig, J. (1991) - "The Role of Trust in Knowledge". Journal of Philosophy, 88: 693–708.
 45. Hasty, R.T. (2013) - "Wikipedia vs Peer-Reviewed Medical Literature for Information about the 10 Most Costly Medical Conditions". The Journal of the American Osteopathic Association. Retrieved 5.5.2014
 46. Healy, K. (4.2.2007) - "Wikipedia Follies Crooke". Retrieved 11.8.2013
 47. Hergueux, J. (3.12.2013) - "Cooperation in a Peer-Production Economy: Experimental Evidence from Wikipedia". Berkman Center for Internet & Society. Retrieved 11.8.2013
 48. Hicks, J. (18.2.2014) - "This Machine Kills Trolls". The Verge. Retrieved 19.2.2013
 49. Hill, B. M. & Shaw, A. (2013) - "The Wikipedia Gender Gap Revisited: Characterizing Survey Response Bias with Propensity Score Estimation". Plos One. Retrieved 11.12.2013
 50. Hill, B. M. & Monroy-Hernández, A. (2013b) - "The Cost of Collaboration for Code and Art: Evidence from a Remixing Community". In Proceedings of the 2013 conference on Computer supported cooperative work, CSCW ’13, New York (1035–1046). ACM.
 51. Hill, B. M. & Monroy-Hernández, A. (2013a) - "The Remixing Dilemma: The Trade-off between Generativity and Originality". American Behavioral Scientist, 57 (5): 643–663. Retrieved 11.11.2013
 52. Hill, B. M. (2011) - "Causal Effects of a Reputation-Based Incentive in an Peer Production Community. Working Papers (Unpublished and Under Review)
 53. Hill, B. M. (2012) - "Almost Wikipedia: What Eight Early Online Collaborative Encyclopedia Projects Reveal about the Mechanisms of Collective Action". Working Paper.
 54. Hill, B. M., Shaw A., & Benkler, Y. (2012) - "Status, Social Signalling and Collective Action in a Peer Production Community". Working Paper. Retrieved 11.8.2013
 55. Hindman, M. (2008) - The Myth of Digital Democracy. Princeton, N. J.: Princeton University Press.
 56. Hodson et al. (7.3.2014) - The Overwhelmed Employee Deloitte University Press. Retrieved 11.8.2013
 57. Jenkins, H (2006) - Convergence Culture. New York: New York University Press.
 58. Johnson, S. (21.9.2012) - "The Internet? We Built That". New York Times. Retrieved 22.9.2012
 59. Jung, J., Schneider, C., & Valacich, J. (2010) - "Enhancing the Motivational Affordance of Information Systems". Management Science, 56(4): 724–742. Retrieved 11.8.2013
 60. Kelty, C. (14.12.2010) - "Limits of Peer Production. P2P Foundation". Retrieved 15.5.2014
 61. Keser, C. & van Winder, F. (2000) - "Conditional Cooperation and Voluntary Contribution to Public Goods". Scandinavian Journal of Economics, 102: 23–39. Retrieved 11.8.2013
 62. Kimmons, R. (5.12.2011) - "Understanding Collaboration in Wikipedia". First Monday, 16(12). Retrieved 11.8.2013
 63. Kirkpatrick, G. (2013) - Computer Games and the Social Imaginary. Cambridge: Polity Press, Graeme Kirkpatrick Publications.
 64. Knorr, C. K. (1999) - Epistemic Cultures: Epistemic Cultures: How the Sciences Make Knowledge. Cambridge, MA.: Harvard University Press.
 65. Kurzban, R., McCabe, K., Smith, V. L., & Wilson, B. J. (2001) - "Incremental Commitment and Reciprocity in a Real Time Public Goods Game". Personality and Social Psychology, 27(12): 1662–1673. Retrieved 11.8.2013
 66. Kreiss, D., Finn, M., & Turner, F. (2011) - "The Limits of Peer Production: Some Reminders from Max Weber for the Network Society". New Media & Society, 13(2): 243–259.
 67. Leonard, A. (17.5.2013) - "Revenge, Ego and the Corruption of Wikipedia". Salon. Retrieved 17.5.2013
 68. Lee, T. B. (27.10.2011) - "Citizendium Turns Five, but the Wikipedia Fork is Dead in the Water Ars Technica". Retrieved 27.10.2011
 69. Lin, T. (16.1.2013) - "Cracking Open the Scientific Process". Retrieved 16.1.2013
 70. Lovink & Tkacz (2010) - "Critical Point of View: A Wikipedia Reader". pdf
 71. Magnus, P. D. (2009) - "On Trusting WIKIPEDIA". Episteme 6 (1): 74–90. Retrieved 11.8.2013
 72. McHenry, R. (2004) - "The Faith-Based Encyclopedia, TCS daily, 15.11.2004". Retrieved 10.8.2013
 73. Main D. (14.7.2014) - This Bot Has Written More Wikipedia Articles Than Anybody. Popular Science Retrieved 15.7.2013 from
 74. Mehegan, D. (13.2.2006) - "Many Contributors, Common Cause Wikipedia Volunteers Share Conviction of Doing Good for Society". The Boston Globe. Retrieved 11.8.2013
 75. Mooney, C. (14.2.2014) - "Internet Trolls Really are Horrible People: Narcissistic, Machiavellian, Psychopathic and Sadistic". Retrieved 16.2.2014
 76. Munk, T. B. (2009) - "Self-efficacy and Self-esteem in a Knowledge-Political Battle for an Egalitarian Epistemology in Wikipedia". Observatorio (OBS*) Journal, 11: 13–34. Retrieved 1.8.2013
 77. Nov, O. (2007) - "What Motivates Wikipedians, or how to Increase User-generated Content Contribution?" Communications of the ACM, 50: 60–64.
 78. Owen, W. (25.1.2014) - Wikipedia Adding Celebrity Voices to Wiki Pages to Preserve them for Future Generations". The Next Web (TNV). Retrieved 11.3.2014
 79. Phi Tran (17.4.2014) - "TL;DR Wikipedia Shortens Long-Form Entries for Humorous, Mobile Browsing". Media Bistro. Retrieved 18.4.2014
 80. Orlowski, A. (13.1.2014) - "Google stabs Wikipedia in the Front is Knowledge Graph killing its Readership?" Retrieved 13.2.2014
 81. Owens, S. (8.10.2013) - "The Battle to Gestroy Wikipedia's Biggest Sockpuppet Army". The Daily Dot. Retrieved 11.8.2013
 82. Page, S. (11.12.2005) - "Author Apologizes for Fake Wikipedia Biography". Usa Today. Retrieved 7.6.2014
 83. Perkel, D. (2011) - "Making Art, Creating Infrastructure: Deviant Art and the Production of the Web". Ph.D. dissertation, University of California, Berkeley. Retrieved 14.5.2014
 84. Paolo, M. P. & Scrinzi, P. (7.1.2013) - "Manypedia: Comparing language points of view of Wikipedia communities". First Monday, 18 (1). Retrieved 11.8.2013
 85. Prpic, J., & Shukla, P. (2013) - "The Theory of Crowd Capital". Proceedings of the Hawaii International Conference on Systems Sciences #46. January 2013, Maui, Hawaii, USA. IEEE Computer Society Press, Forthcoming. Retrieved 11.8.2013
 86. Plato (2008) - The Republic (Benjamin Jowett trans., 1982; Project Gutenberg, 2008).
 87. Rafaeli, S. Ariel, Y. & Hayat, T. (2007) - "Virtual knowledge-building communities". In G. D. Putnik & M. M. Cunha (Eds.), Encyclopedia of Networked and Virtual Organizations. Hershey, Pal: Idea Group.
 88. Rafaeli, S. & Ariel, Y. (2008) - "Online motivational factors: Incentives for participation and contribution in Wikipedia". In Barak, A. (Ed.), Psychological Aspects of Cyberspace: Theory, Research, Applications. Cambridge, UK: Cambridge University Press. Retrieved 11.8.2013
 89. Reagle, J. M. (2010) - Good Faith Collaboration: The Culture of Wikipedia (History and Foundations of Information Science). Cambridge, MA: MIT Press. Retrieved 11.8.2013
 90. Reaglel, J. & Rhue, L. (2011) - "Gender Bias in Wikipedia and Britannica International Journal of Communication 5 (1138–1158). Retrieved 11.8.2013
 91. Reuter, M., Frenzel, C., Walter, N. T., Markett, S. & Montag, C. (2011) - Investigating the genetic basis of altruism: the role of the COMT Val158Met polymorphism". Oxford Journals Medicine Social Cognitive & Affective Neuroscience (SCAN), 6(5): 662–668. Retrieved 11.8.2013
 92. Rigi, J. (2.08.2012) - Peer 2 Peer Production as the Alternative to Capitalism: A New Communist Horizon. The Journal of Peer Production (JoPP). Retrieved 11.8.2013
 93. Ryan, R. M., & Deci, E. L. (2000) - Self-determination theory and the facilitation of intrinsic motivation, social development, and well-being. American Psychologist, 55, 68–78.
 94. Ryan, R., Rigby, C. & Przybylski, A. (2006) - The Motivational Pull of Video Games: A Self-determination Theory approach. Motivation and Emotion, 30(4): 344–360.
 95. Sanger, L. (30.10.2007) - The Citizendium One Year on: A Strong Start and an amazing Future. Citizendium Organization. Retrieved 11.8.2013
 96. Sanger, L. (31.12.2004) - "Why Wikipedia Must Jettison Its Anti-Elitism Kuro5hin". Retrieved 11.8.2013
 97. Sanger, L. (31.12.2005) - "Why Wikipedia Must Jettison its Anti-Elitism. LarrySanger.org. Retrieved 11.8.2013
 98. Sanger, L. (2007) - "Who says we know: On the new politics of knowledge Edge: The third culture Retrieved June 29, 2007. Retrieved 11.8.2013
 99. Sanger, L. M. (2009) - "The Fate of Expertise after WIKIPEDIA". Episteme, 6 (1): 52–73. Retrieved 11.8.2013
 100. Schiraldi, G. R. (2001) - The Self-Esteem Workbook. New Harbinger Publications
 101. Scott, J. (19.11.2004) - "The Great Failure of Wikipedia". Jason Scott's Weblog. Retrieved 13.9.2013
 102. Seigenthaler, J. (29.11.2005) - "A false Wikipedia 'biography'". USA Today. Retrieved 11.8.2013
 103. Sjöberg, L. (19.4.2006) - "The Wikipedia FAQK". Wired. Retrieved 11.8.2013
 104. Sue, B. (2001) - The Difference between Self-Esteem and Selfishness". Hub Pages. Retrieved 11.8.2013
 105. Sutton, .M (2013) - "Wikipedia Officially Sanctions Stealth Plagiarism on Grounds that 'All Experts are Scum!'" The Daily Journalist. Retrieved 11.8.2013
 106. Shaw, A. & Hill, B. M. (2014) - "Laboratories of Oligarchy? How the Iron Law Extends to Peer Production". Journal of Communication. Retrieved 11.8.2013
 107. Siddique, A. (12.27.2013) - "Meet the Stats Master Making Sense of Wikipedia's Massive Data Trove". Retrieved 11.8.2013
 108. Simonite, T. (22.10.2013) - "The Decline of Wikipedia". MIT Technology Review. Retrieved 11.8.2013
 109. Steiner, T. (5.2.2014) - "Bots vs. Wikipedians, Anons vs. Logged-Ins". 23rd International World Wide Web Conference (www014), Seoul, Korea. Retrieved 11.8.2013
 110. Tapscott, D. & Williams, A. D. (2006) - "Wikinomics: How Mass Collaboration Changes Everything". Portfolio Books. Retrieved 11.8.2013
 111. Taraborelli, D. (10.2.2011) - "Why do scientists (not) contribute to Wikipedia?" Academic Productivity. Retrieved 11.8.2013
 112. Timmer, J. (19.10.2007) - "Anonymous 'good Samaritans' produce Wikipedia's best content, says study". A new study looks at who produces the best content in Wikipedia by comparing. Ars Technical, Retrieved 11.8.2013
 113. Thagard, P. (1997) - Coherent and Creative Conceptual Combinations. In: T. B. Ward, S. M. Smith, & J. Viad (Eds.), Creative Thought: An Investigation of Conceptual Structures and Processes. Washington, DC. American Psychological Association. Retrieved 11.8.2013
 114. Tollefsen, D. P. (2009) - WIKIPEDIA and the Epistemology of Testimony. Episteme 6 (1): 8–24.
 115. Udupa R. & Khapra, M. (June 2010) - "Improving the Multilingual User Experience of Wikipedia Using Cross-Language Name Search. Human Language Technologies". The 2010 Annual Conference of the North American Chapter of the ACL, pages 492–500, Los Angeles, California,. c 2010 Association for Computational Linguistics. Retrieved 11.8.2013
 116. Wallace, P. M. (1999; 2001) - The Psychology of the Internet. Cambridge, UK: Cambridge University Press Retrieved 11.8.2013
 117. Weber, S. M. (2001) - Institution and Interpretation (Expanded ed.). Stanford, California: Stanford University Press.
 118. Wilson, M. (28.3.2014) - "Wikipedia To Redesign Across More Than 32 Million Pages Co". Design. Retrieved 11.8.2013
 119. Wray, K. B. (2001) - "Collective Belief and Acceptance". Synthese, 129: 319–33. Retrieved 11.8.2013 from
 120. Wray, K. B. (2009) - The Epistemic Cultures of Science and WIKIPEDIA: A Comparison. Episteme 6 (1), 38-51. Retrieved 11.8.2013
 121. Yolkowski, J. (9.5.2012) - Thoughts on the Future. Blog Retrieved 11.8.2013  http://www.thoughtsonthefuture.com/?p=224
 122. Zhang, X. & Zhu, F. (2011) - "Group Size and Incentives to Contribute: A Natural Experiment at Chinese Wikipedia". The American Economic Review, 101(4): 1601–1615.

מקורות בעברית

 1. אביבי, י' (2011) - "בדקו את עצמכם: האם לקיתם בחרדת FOMO בגלל הפייסבוק?".
 2. אומן, י' (2010) - "על יישום תורת המשחקים בזירה הסביבתית". אקולוגיה וסביבה, 3: 80–81. נדלה ב-4.6.2013 מתוך:
 3. אורפז, ע' ואפשטיין, מ' (25.1.2001) - "אחת שיודעת: עשור הניצחון של ויקיפדיה". נדלה ב-4.6.2013 מתוך:
 4. בורק, י' (28.6.2012) - "הדיקטטור האנונימי: מתי אנו מפסיקים לסייע לאחר". הארץ. נדלה ב-4.6.2013 מתוך:
 5. בנקלר, י' (2013) - הפינגווין והלוויתן. כנרת-זמורה-ביתן. נדלה ב-4.6.2013 מתוך:
 6. בק, א' (4.19.2013) - "בעל ערך". ידיעות אחרונות. נדלה ב-4.6.2013 מתוך:
 7. גולדברג, ר' (9.7.2013) - "ערך מוסף: ויקיפדיה הערית חוגגת עשור של ידע חופשי". גלובס. נדלה ב-4.6.2013 מתוך:
 8. גורביץ, י' (31.1.2001) - "בוויקיפדיה כל אחד יכול לערוך, אבל כל אחת?" כלכליסט. נדלה ב-4.6.2013 מתוך:
 9. גורביץ, י' (10.10.2013) - "זרוק לי אלף דולר ואכתוב בוויקיפדיה שהמתחרים שלך גרועים". כלכליסט. נדלה ב-20.6.2013 מתוך:
 10. גורביץ, י' (21.11.2013) - "ויקיפדיה יוצאת למלחמה". כלכליסט. נדלה ב-21.12.2013 מתוך:
 11. גורביץ, י' (14.1.2014) - "גוגל הורגת את ויקיפדיה ברכות". כלכליסט. נדלה ב-14.3.2014 מתוך:
 12. דובס, ד' (30.1.2014) - "הקץ לגן האנוכי". אלכסון. נדלה ב-4.2.2014 מתוך:
 13. הרמן, א' (2013) - מחיר האלטרואיזם: ג'ורג' פרייס והחיפוש אחר מקורות טוב הלב. ידיעות אחרונות.
 14. ועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת (2.2.2010) - תרומתה של האנציקלופדיה החופשית "ויקיפדיה" לתחום הידע בישראל. נדלה ב-4.6.2013 מתוך:
 15. יערי א', ברוכסון-ארביב, ש' ובר-אילן, י' (2012) - "ויקיפדיה: מבט על הסביבה ששינתה את מעמד התוכן במאה ה-21", גדיש, ביטאון לחינוך מבוגרים, יג: 170–181. נדלה ב-4.6.2013 מתוך:
 16. ירון, ע' (3.6.2014) - "ויקיפדיה במשבר ערכים: מי רשאי לערוך ידע ברשת", קפטן אינטרנט. נדלה מתוך:
 17. מגן, ש' (2010) - "סוגיית הניטרליות (NPOV) באתר ויקיפדיה". ספר כנס צ'ייס למחקרי טכנולוגיות למידה. 2010. נדלה ב-31.6.2013 מתוך:
 18. מורגן, ג', מייסון, ר' ונהון, ק' (2011) - "הרמת המסך: הצגת ערכים בקהילות מקוונות". מגזין ברשת, איגוד האינטרנט הישראלי. נדלה ב-4.12.2013 מתוך:
 19. מרגלית, ר' (30.4.2013) - "הסקסיזם של הוויקיפדיה". אלכסון. נדלה ב-30.4.2013 מתוך:
 20. סולן, א' (25.4.2010) - "נפלאות תורת המשחקים". סטטוס. נדלה ב-4.6.2013 מתוך:
 21. סימונייט, ט' (2013) - "שקיעתה של ויקיפדיה". אלכסון. נדלה ב-4.3.2014 מתוך:
 22. פלדמן, נ' (4.11.2013) - "ויקיפדיה משפיעה על העולם יותר מפייסבוק". דה מרקר. נדלה ב-4.6.2013 מתוך:
 23. צורף, א', אורפז, ע' ואפשטיין, מ' (26.1.2011) - "האם החברות הישראליות צריכות לפחד מוויקיפדיה?" קפטן אינטרנט. נדלה ב-31.6.2013 מתוך:
 24. ציגלמן, א' (16.4.2007) - "ויקיפדיה: כיצד החופש בעריכת התוכן פוגע באמינות המיזם, והאם יש להגבילו?" סמינר מידע פתוח של פרופ' ניבה אלקין-קורן, אוניברסיטת חיפה, הפקולטה למשפטים. נדלה ב-4.9.2013 מתוך:
 25. שוורץ, ט' (2012) - "ויקיפדיה: הפרא האציל". מגזין ברשת, איגוד האינטרנט הישראלי. נדלה ב-4.6.2013 מתוך:

הערות

 1. ברצוני להודות לאלון הסגל, ליורם ליכטנשטיין, לנאורה שם שאול, לשיזף רפאלי, לשאולה הייטנר ולמנחם ארגוב על הערותיהם החשובות, וכן לעורכת הלשונית This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it . עם זאת, האחריות לנכתב במאמר כולה שלי.
 2. בוויקיפדיה העברית יש 113,000 ערכים נכון ליום כתיבת מאמר זה (3.2.2014). היא גדולה פי שלושה מהאנציקלופדיה העברית, ונכתבה תוך עשירית מהזמן (צורף ואח', 26.1.2011).
 3. נרו יאיר הוא ביטוי של כבוד לאדם חי.
 4. גילגמש, שם העת של הוויקיפד, היה אל למחצה, מלכה החמישי של העיר ארך, שנמנה עם המלכים השומרים באמצע האלף השלישי לפני הספירה.
 5. קיפודנחש – הקיפוד יכול להתכדרר לכדור קוצים שלם ובכך להגן על עצמו מפני טורפים. לנחש מייחס הנרטיב המערבי תכונות שליליות כגון ערמומיות, נכלוליות ומרמה: "וְהַנָּחָשׁ הָיָה עָרוּם מִכָּל חַיַּת הַשָּׂדֶה" (בראשית ג, א).
 6. זיגנת'אלר שימש בעבר עורך של Nashville's Tennessean והיה אחד מעורכי USA Today.
 7. ראו גם את הפרק "תופעת השחתת ערכים ומלחמות עריכה" במאמר "ויקיפדיה: מבט על הסביבה ששינתה את מעמד התוכן במאה ה-21" (יערי, ברוכסון-ארביב ובר-אילן, 2012).
 8. על סגנון המשפט "מה זה החרא הזה" מעיר דוד שי, מראשי הוויקיפדיה העברית: "האתר שמפרסם דפי ויקיפדיה את התחילית 'מה זה החרא הזה' מופעל על-ידי עמר שפירא. האתר אינו חלק מוויקיפדיה, עושה ניצול ציני וגס רוח של תכניה, ועושה זאת חרף בקשתי שיחדל מכך. את הטענות על גסות הרוח הזו יש להפנות אל עמר שפירא. אין זו תרבות השיחה של ויקיפדיה" ("אלכסון", 3.12.2013).
 9. בתשובה להדס שטייף נאמר בין היתר כי "הערך שמצאת 'מה זה החרא הזה הדס שטייף' מקורו באתר שאינו קשור לוויקיפדיה בכל צורה שהיא, אולם מציג את כל תוכנה של ויקיפדיה בתוספת הפרפיקס 'מה זה החרא הזה'. כניסה לאתר מציגה בכל פעם ערך רנדומלי שונה" (קובי כרמלשיחה: ויקיפדיה היא אנציקלופדיה, ספטמבר 2013).
 10. למוניטין רב זכה למשל דוד שי, לשעבר ה"ביורוקרט" היחיד של הוויקיפדיה העברית, הנחשב אחד המנהיגים הלא-פורמליים של הקהילה הוויקיפדית (גרשוני, 24.11.2010).
 11. המאמר תורגם לעברית ופורסם ב"אלכסון" (דובס, 30.1.2014).
 12. בקבוצת ה"אדמיניסטרטורים" המחזיקים את ה"מקל" של קהילת ויקיפדיה לביצוע תפקיד שיטור בתוך הגוף המורחב של עורכי ויקיפדיה, נמצא קשר שלילי חזק בין ההשתתפות בוויקיפדיה לבין הדדיות (Algan et al., 2013).
 13. זרימה (Flow) היא מצב נפשי של אדם המבצע פעילות כשהוא חדור תחושה של מיקוד אנרגטי, מעורבות מלאה והנאה מהתהליך.
 14. "טבעת גיגס" (Gyges) היא טבעת המעניקה לעונד אותה כוח של רואה-ואינו-נראה. היא מתוארת בספר השני של "הרפובליקה" לאפלטון (Plato, 2008).

 

Read more...
 
The User Experience on the Wikipedia Print E-mail
Friday, 15 August 2014 11:55

תקציר

הוויקיפדיה היא מיזם רב-לשוני לחיבור אנציקלופדיה שיתופית, חופשית ומהימנה, שהכול יכולים לערוך. היא משמשת מוקד לשיח אנושי חדש שבו כל אדם שיש לו דפדפן יכול לבחור נושא שמעניין אותו, לנהל שיח, ובכך לתרום לדמוקרטיזציה של הכלכלה, של הפוליטיקה ושל התרבות.

הוויקיפדיה מהווה מקרה פרדיגמטי מבחינת יכולתה לייצר ולספק חינם לעולם ה"אמיתי" סחורה תרבותית, מוכרת, רב-לשונית, תוך התמקדות בפיתוח תוכן מהותי ובסיוע מתון של טכנולוגיות מתקדמות. יש הרואים בה מודל של "ייצור שוויוני מבוסס-שיתוף", העשוי לשמש דרך אולטימטיבית לארגונים להתמקד במתן תחושת שיתוף, אמפתיה ומוניטין וכך לצמצם באופן משמעותי את התגמולים המקובלים, כמו כסף ובונוסים.

עם זאת, בשנים האחרונות עולים יותר ויותר קולות המעידים על כישלונה של הוויקיפדיה ומנבאים את שקיעתה. במאמר הנוכחי אעסוק בסוד שרידותה של הוויקיפדיה ואטען כי עתידה טמון, באופן פרדוכסלי, ברבים מ"זרעי ההרס" המנבאים את שקיעתה. למרבה ההפתעה, זרעי ההרס האלה מהווים מקור לשגשוגה כתרבות המתאפיינת בכתיבה בעילום שם, בזלזול במומחים, בסקסיזם מוטה-עורכים ותכנים, במלחמות עריכה ועוד. הוויקיפדיה מהווה אבן שואבת לגולשים רבים הזוכים לקשת רחבה של "חוויות משתתף", כמו גאווה, יוהרה ותוקפנות, שנתפסות שליליות בחברה אך זוכות ללגיטימציה בוויקיפדיה.

Read more...
 
The Fluid Culture of the Internet Print E-mail
Sunday, 15 June 2014 11:55

"אַל-תִּתְהַלֵּל בְּיוֹם מָחָר, כִּי לֹא-תֵדַע מַה-יֵּלֶד יוֹם" (משלי כז, א).

תרבות האינטרנט, שחלה בה התחדשות מתמדת של טכנולוגיות ואפליקציות, כבר אינה מבטיחה את התממשות החזון שלפיו המידע החופשי והקוד הפתוח של האינטרנט יצילו את העולם. מההיסטוריה הקצרה של תרבות האינטרנט אפשר ללמוד, שאין היא שומרת על ערכיה ועל אופייה לאורך הזמן: האנונימיות הלכה ונעלמה; העולם לא נהפך לשוויוני יותר או לדמוקרטי יותר; מעמד הביניים לא התעצם כלכלית; לא נפתרה בעיית הרעב העולמי, וגם הבורות והשחיתות הפוליטית נמשכות.

עידו קינן וג'וני זילברהמרת השכר ב"לייק" והפיכת הידע למוצר סחיר אפשרו לברוני האינטרנט לצבור עושר ולהתמזג במגמות העולמיות של גדילת האי-שוויון וריכוז הכוח בידי המעטים השולטים במידע. הסביבה הדיגיטלית, שבתחילתה הייתה נטולת חוק ונטולת פיקוח, הולכת והופכת לסביבה שבה הפיקוח, הצנזורה ו"האח הגדול" הופכים לדומיננטיים, ואשליית החופש והפרטיות הולכת ומתפוגגת.

המאמר הנוכחי מהווה מעין וידוי וירטואלי על השינויים שחלו בתפיסת העולם האינטרנטי לאורך 15 שנה כפי שהשתקפו ב-50 ממאמריי. נושאים רבים שכתבתי עליהם כבר אינם רלוונטיים, ואילו נושאים רבים אחרים קיבלו משמעויות שונות ואף מנוגדות.1

Read more...
 
Randomization, Determinism and the Internet Culture Print E-mail
Saturday, 10 August 2013 11:55

תקציר

אנו חיים בתרבות הנמצאת בתהליכי התהוות חברתיים שיש בהם סימביוזה מוזרה בין אקראיות לדטרמיניזם, תוהו ובוהו של סוגי סדרים השונים זה מזה ואף מנוגדים זה לזה.

ההתייחסות לתהליכי האקראיות החלה עוד לפני עידן המחשבים, בחקר תופעות של אי-סדירות בטבע שאינן ניתנות לניבוי, אולם הטכנולוגיה החדשה מאפשרת להתמודד עם היבטים חדשים של המציאות שלמדע לא היו פתרונות בעבר.

התפיסה המדעית שרווחה עד לגילויים המדעיים באמצע המאה העשרים, התבססה על תכונת הסיבתיות, ולפיה אין אירועים המתרחשים "בלי סיבה". המעבר מתמונת עולם דטרמיניסטית לתמונת עולם אקראית יותר התבטא בתיאוריית הכאוס (Chaos Theory – CT) והגיאומטריה הפרקטלית (Fractal Geometry), המוכיחות כי גם באי-סדר כביכול יש סדר, שלא נצפה מראש. כך למשל בתופעות פיזיקליות מורכבות הקשורות לגוף האדם ולמוח האדם, למושבות של נמלים וחיידקים, או לשוק המניות. תאוריות אלו מצביעות על פיצולים אקראיים בתחומי התרבות והחברה, האמנות והבידור. מצבים של חוסר ודאות, חוסר איזון וחוסר רציפות הם שלב חשוב בשגשוג היזמות והיצירתיות של היחיד, החברה, הכלכלה והתרבות.

האינטרנט הוא מקרה מובהק המדגים את התפתחותה של האקראיות, כפי שיוצג במאמר הנוכחי.1

Read more...
 
The Multilingual Internet: from the Nonlinguistic to the multilinguistic network Print E-mail
Friday, 10 May 2013 11:55

תקציר

הדיון בנושא הלשון המשותפת ברשת עלה בעקבות ההשפעה הרב-שכבתית של טכנולוגיות האינטרנט והסלולרי. האנגלית, שהתפתחה כשפה בלתי תקנית עם אוצר מילים חדש משפות שונות ועם ביטויים סימבוליים עשירים, משמשת בטכנולוגיות אלה ברירת מחדל אף שעבור מעל שני שלישים מגולשיה אין היא שפת אם.

במאמר זה נדון בקשר שבין הרב-לשוניות לבין תהליכים פוליטיים הנוגעים לשפות טריטוריאליות ולהגנה על זכותם של מהגרים ומיעוטים להשתמש בשפת אמם. נדון גם בהעצמה הכלכלית של השפה באמצעות דרישותיהם של צרכנים לרכוש מוצרים ושירותים ברשת בשפתם, מה שמשתלב במגמה לשימור המורשת הלשונית והתרבותית של שפות נכחדות (at-risk languages) שהסתמנה עקב הגלובליזציה של שפות.

האם השפה המקוונת דומה לשפות המשותפות בעבר, שהיו בחזקת "אימפריאליזם של המילה" וקרסו, כמו הארמית, הלטינית והלינגואה פרנקה (Lingua franca), או שהיא שונה בעקבות התפתחותן של טכנולוגיות התרגום (Machine+ Human Translation) והאפשרויות לשלבה כשפה היברידית באתרים הרב-לשוניים. על שאלה זו ועל שאלות אחרות בעניין הרב-לשוניות נדון במאמר זה.1

Read more...
 
The Digital Youth Paradox Print E-mail
Wednesday, 10 October 2012 11:55

תקציר

הפרדוקס של "הנעורים הדיגיטליים", או "הנעורים המתמשכים", מתייחס לתופעה שבני הנעורים יודעים הרבה יותר מהוריהם על החידושים הטכנולוגיים ושולטים טוב יותר מהם במיומנויות השימוש בהם, אולם השתלבותם בעולם הממשי מתמשכת אל תוך העשור השלישי של חייהם1.

תופעת הנעורים המתמשכים אופיינית לתרבות המערבית המודרנית, ומתעצמת בעִתות של משברים כלכליים. במאמר זה אטען כי התופעה אינה נובעת רק מסיבות כלכליות, כמו משברים כלכליים, שינויים בשוק העבודה הגורמים לאבטלה מתמשכת, שכר נמוך ועליית מחירי הנדל"ן, המקשים על בני הנעורים להיקלט כמבוגרים; גם גורמים רגשיים ופסיכולוגיים וגם החיברות (סוציאליזציה) הדיגיטלי מקשה על בני הנעורים להשתלב בעולם הממשי, שכן אין הוא מקנה כישורי חיים הולמים ובהכרח אינו תורם לשיפור הישגים לימודיים.

בני הנעורים זוכים לבגרות דיגיטליתDigital maturity) ) מבחינת הכישורים הטכנולוגיים וההתמצאות בשלל הגאדג'טים (gadgets) המופיעים חדשות לבקרים, אולם אינם מגיעים לבגרות ולבשלות אינטלקטואלית ורגשית, דבר הפוגע ביכולתם להתמודד עם החיים ולקבל החלטות נכונות במצבים מורכבים.

הדיון בפרדוקס מבוסס על נתונים של החברה האמריקנית, אך התופעה הולכת ומתפשטת בעידן הדיגיטלי במדינות רבות, וגם החברה בישראל2 אינה חסינה בפניה.

Read more...
 
The Era of the Prosumer following the Wave of Protests Print E-mail
Sunday, 10 June 2012 11:55

גל המחאה שהתעורר בקהילות המחאה הפוליטיות והאזרחיות בשנת 2011 הוא אירוע מכונן שחולל שינוי במודעות של אנשים לגורלם ולעתידם ובהתנהגות הצרכנית. המדיה החדשה המלווה את גל המחאות מספקת למשתמש פלטפורמת שידור אישית המסייעת להתעצמותו של "האני הפוליטי" 1(Political Self), ובמקרה שלנו גם של "האני היִצרַכני" (Prosumer Self). "האני היצרכני" ערני יותר כלפי החיים, ומודע ליכולתו להשפיע על העולם הצרכני.

גל המחאות שהחל בקהילות מחאה של צרכנים, התפתח גם ל"כוח חברתי חדש" (The New Social Power) הדורש לא רק הוזלת עלויות של מוצרים ושירותים אלא גם הקטנת המעורבות בעיצובם, בטעמם, בייצורם ובשיווקם. ה"יצרכנות" (יצרנות + צרכנות) מתארת תופעה של טשטוש מערכות היחסים בין היַצרנים לצַרכנים, שהתעצמה עם עלייתן של הטכנולוגיות החדשות והרשתות החברתיות. ליצרכנות סוגים רבים, ביניהם יצרכנות תאגידית ויצרכנות וולונטרית. בעוד היצרכנות, המונעת על ידי התאגידים, באה לידי ביטוי למשל ביישום המודלים של "מיקור ההמון" (Crowd Sourcing) ו-Wikinomics, הרי היצרכנות הוולונטרית, המונעת על ידי הצרכנים, באה ליד ביטוי במודלים של "שותפות צרכנית" (Collaborative Consumption), כמו בקבוצת הרכישה של 2Alpha Buyer.

גל המחאות העלה מחדש היבטים נוספים, כמו היצרכנות הנובעת מהריאקציה לסגנון החיים ה"היפר-צרכני" (Hyper-Consumption) או מתפיסת עולם ערכית של "הנזירים החדשים" (New Monasticism).

היבט נוסף של היצרכנות המוּנעת על ידי הצרכנים, קשור ל"כלכלת הכוונה". יצרכנות זו מעצבת את אופיים ואת צורתם של המוצרים הנדרשים על ידי הצרכנים על סמך מידע שנצבר באמצעות הרשתות החברתיות, בעוד התאגידים, שאינם שוב בעלי המונופול על המידע, נאלצים להיענות לביקושים המיוחדים של הצרכנים Searls 2012)).

מאמרנו עוסק בעיקרו בהתפתחותה של היצרכנות הנובעת מסביבות ה- Web 2.0ואינו מתייחס לשינויים בעולם השיווק והפרסום.

Read more...
 
What was the Fear of Mark Zuckerberg? The Case of "Instagram" Print E-mail
Thursday, 10 May 2012 11:55

עם התפתחות הטכנולוגיה האינטרנטית מסתמנת נסיגה הולכת וגוברת מהתרבות העיונית – המעבירה מסרים באמצעות טקסטים אלפביתיים מורכבים, לתרבות חזותית – הרותמת למטרה זו אמצעים ויזואליים. שימוש בסלנג, בקיצורי מילים וביטויים שכיחים ובאייקונים (emoticons) נועד ליצור התכתבות מהירה יותר, לשפר את החוויה החברתית המקוונת ולהביע מסרים רגשיים.

במאמר זה אנו מבקשים לדון ב"אינסטגרם", רשת חברתית המבוססת על העברת מסרים באמצעות תצלומים, כמקרה מבחן המשקף את מגמת הנסיגה מעידן הטקסטואליות והוורבליות והמעבר לעידן החזותיות, שבו התמונה הופכת לשפת המידע העיקרית.

ציון דרך חשוב בעניין זה הוא הרכישה ההגנתית של מייסד הפייסבוק, מארק צוקרברג, את "אינסטגרם", משום שאיימה לפגוע בהגמוניה הווירטואלית של הפייסבוק מבוססת הטקסט1.

Read more...
 
The Online public sphere & alternative politics Print E-mail
Saturday, 10 December 2011 11:55

אירועי "האביב הערבי", שנועדו להפיל משטרים אוטוריטטיביים ורודניים, מהווים זרז (קטליזטור) לשיח בדבר מקומה של המדיה החדשה כמחוללת מהפכות חברתיות. השיח קיבל תאוצה עקב המחאות הגלובליות של קיץ 2011 על "הצדק החברתי" (social justice struggles), שהתרחשו גם במדינות הדמוקרטיות בעלות משטר קפיטליסטי ניאו-ליברלי. במקביל לגל המחאות העולמי החלה בישראל המחאה על מחיר ה"קוטג'", התרחבה למחאה על יוקר שכר דירה, והפכה למחאה על "צדק חברתי".

לטענתי, גל המחאות של שנת 2011 הוא ביטוי להתנגשות שבין העצמת האינדיבידואל לבין המבנים הפורמליים והמוסדות ההיררכיים הקיימים בחברה ובכלכלה. התנגשות זו באה לידי ביטוי במרחב הציבורי באמצעות המדיה החדשה, המאפשרת לממש מאוויים וצרכים אישיים, חברתיים ופוליטיים; מרחב שבו כללי המשחק שונים, ונבדלים מהמבניות הפורמלית שמתְנה הפוליטיקה המסורתית ואף עוקפת את הזרם של המדיה הממוסדת. במרחב הציבורי הזה בא לידי ביטוי "האני הפוליטי", ששימש מניע למחאות ולשיח פוליטי אלטרנטיבי.

Read more...
 
The "Twitter Revolution" as a Political Myth Print E-mail
Saturday, 10 September 2011 11:55

עם סיום כתיבת המאמר הנוכחי החלו מחאות חברתיות בהיקפים חסרי תקדים בישראל. המניעים למחאה החברתית בישראל ובעולם כולו הם בעיות חברתיות מצטברות שהחלו עוד לפני עידן הרשתות החברתיות המקוונות, כגון הטוויטר, הפייסבוק וה-YouTube, אך אין ספק שאלו מסייעות להצלחתן של תנועות המחאה.

המאמר שלפניכם אין עניינו בשיח על מקומן של הרשתות החברתיות ככלל כמחוללות מהפכות חברתיות, אלא בהתפתחותו של מיתוס פוליטי המתייחס ל"מהפכת הטוויטר", כפי שעלה במקרה של השתלבות רשת האינטרנט בדיפלומטיה האמריקנית.

Read more...
 
The Right to Exposure on Social Networks Print E-mail
Tuesday, 30 November 2010 11:55

למרות השיח האינטנסיבי בדבר הזכות לפרטיות ברשת שרגולטורים בצדה, הולכת ומתהווה נורמה המרחיבה את טווח החשיפה של גולשים בכל הגילים, זאת עוד לפני הדיון בזכות לחשיפה. עדות לכך היא העלייה המשמעותית במספר הגולשים ברשתות החברתיות, שהחשיפה היא התנאי העיקרי להצטרפות אליהן. גם המשמעויות הסותרות של מושגים מסוימים, שבהם נדון במאמר, והמאבקים על הזכויות ברשת לא מנעו את פריחתן של הרשתות החברתיות, והן ממלאות מקום מרכזי בחייהם החברתיים של גולשים רבים.

Read more...
 
Online Urban Legends and the Social Order Print E-mail
Thursday, 01 April 2010 11:55
תרבות הרשת משמשת מסגרת למגוון סוגות (ז'אנרים) העוסקות באמנויות הרחוב, במיתוסים ובאגדות אורבניות. חלקן הן גלגולי גרסאות הקודמות להיווצרות המִרשֶתֶת (אינטרנט), שעברו עריכה והתאמה לרשת.
למשל, האגדה האורבנית – שנתנה לעתים מענה למתחים הנוצרים בארגון חברתי, לחוסר מיסודן של בעיות חברתיות (Unconstructed Social Problems) וכן לסטיות מההתנהגות הקולקטיבית (Collective Behavior) – תפסה את מקומה ברשת כאגדה דוא"לית (Legends of E-Mail).
האגדה הדוא"לית מציעה מענה גם לסדר החברתי החדש ההולך והמתהווה ברשת. האגדה עלולה לעורר פאניקה מוסרית היוצרת טלטלה ערכית וגורמת לחרדות בקרב הגולשים, כמו במקרה של ה"התמכרות לאינטרנט" (הכט, 2007). עם זאת, הולכים ומתרבים המקרים שבהם האגדה הדוא"לית גם מבדרת ומהנה, ותעיד על כך סדרת הסרטים "Urban Legend". האגדה קיבלה ברשת משמעות סימבולית של הבעת שותפות וידידות בגרסת "השומרוני הטוב". היא נהפכה גם למעין רגולטור מוסרי (Moral Regulation) המאפשר לגולש לאמץ את תוכנה של האגדה ולהפיצה, לדחותה, לתקנה או לשפרה.
Read more...
 
Questioning "Collective Intelligence" over the Internet Print E-mail
Thursday, 01 October 2009 11:55

תפיסת רשת האינטרנט כמסגרת חברתית היא שינוי מהותי בתולדות הרשת. תכונות היסוד של הרשת, אנונימיות וספונטניות, מזמנות יחסי גומלין וולונטריים; השותפים להתקשרות ברשת נכנסים לשיח המקוון בלי הגבלה. סביבת הרשת מעודדת גם שוויוניות, מעצם היותה זירה שאין בה יכולת כפייה והטלת מרות בין הצדדים.
נוסף על כך נוצרו אפשרויות חדשות ברשת, ברתימת יכולותיהם ובִינותיהם (קוגניציות) הקיבוציות של המון הגולשים למטרות שונות, בין היתר לשיפור תהליכי חשיבה ולמידה קבוצתיים. תהליכים אלה עשויים להעלות, לדעת מצדדיהם, את הערך המוסף החברתי והכלכלי של רעיונות, מוצרים ושירותים. יש הרואים בתופעה זו מהפכה של ממש, ומכנים את הידע המוסף הנוצר של הקולקטיב, הנמצא מחוץ לבינה של הגולש הבודד, "אינטליגנציה קולקטיבית".
במאמר זה אנסה להראות כי ההמשגה "אינטליגנציה קולקטיבית" אינה במקומה. היא בעייתית מבחינה סמנטית וחסרת ממצאים בעלי תוקף אמפירי, ולמרות זאת היא נהפכה למטבע לשון להצגת עמדות על מידת תרומתם של גולשים ברשת.

Read more...
 
The Division of Labor over the Internet and Voluntary Solidarity Print E-mail
Tuesday, 04 August 2009 11:55
הגלישה בבמִרשֶתֶת (אינטרנט) היא פעילות היוצרת בין היתר טשטוש גבולות בין מרחבי העבודה למרחבי התחביב והפנאי בעולם הווירטואלי. כשמרחבים אלה מתמזגים זה בזה הם יוצרים אצל הגולשים בלבול בין צרכיהם האישיים, החברתיים והכלכליים.
פעילות הגלישה ברשת מבוססת על עקרונות המנוגדים זה לזה, כגון "בתשלום וחינם", "סמכות ושוויון", "חברה ופרט", "עבודה ופנאי", "פיקוח וחופש" ועוד. טשטוש הגבולות בין העקרונות האלה יצר אצל הגולשים התנהגות כאוטית, שחדרה אל עולם הכלכלה ואל מרחבי העבודה המקוּונים. הוא העצים את השיתוף בין הגולשים, צמצם את מנגנוני התיווך בין היצרנים לצרכנים ואת הדיכוטומיה ביניהם, הסיר את הגבולות בין העיסוקים ואִפשר לגולשים חובבנים (Amateurs) להשתלב בכלכלת הרשת. מטשטוש זה נבעה גם חלוקת עבודה שבסיסה סולידריות וולונטרית, המאפשרת שוויון בין הגולשים ומעודדת אותם ליזום התארגנויות משותפות, זמניות או קבועות, ללא כוחנות, מנגנוני שוק והיררכיות ניהוליות, וכן מיזמים משותפים בשוק העבודה המקוּון.
Read more...
 
Online Silence and its Meanings Print E-mail
Monday, 04 August 2008 11:55
בעוד שבחיי היום יום, במציאות הנעה פנים-מול-פנים, הנסיבות החברתיות לדיבור ושתיקה מוטמעות בנורמות התרבותיות, המציאות הווירטואלית היא דינאמית ומתנהלת בפלטפורמות שונות (פֶייסבּוּק, דוא"ל, טוקבקים, ממסרים מיידיים וכו'). מכאן עולה השאלה כיצד מובנים יחסי השיח/שתיקה באינטרנט ומהם, אם בכלל, העקרונות המארגנים יחסים אלו? מחקרים שדנו בשתיקה באופן כללי הדגישו את הממדים הרטוריים (Glenn 2004, Brown 1995), האינטראקטיביים (Kurzon 2007), או הביקורתיים (Hassan1974).
ברצוני להציע טיפולוגיה שתבחן את ההקשרים החברתיים בהם מתקיימים דפוסי השיח/שתיקה ברשת. באופן ספציפי, ברצוני להראות כיצד תהליכי המיסוד של הפעילות באינטרנט משפיעים על משמעות פעולות הדיבור (Speech Acts) והשתיקות המתקיימות במסגרתו.
Read more...
 
Academic Scientific Knowledge and Culture in the Internet Age Print E-mail
Friday, 04 July 2008 11:56
במאמר זה ברצוננו להראות כי חדירת האינטרנט לתרבות האקדמית מגדירה מחדש את יחסי הכוח בין ה'שחקנים' (אקטורים) במערכת החברתית של הפרסום המדעי (צרכני המַדע, מפיצי הידע וציבור החוקרים). יתרה מזו, התבוננות בפעילותן של תנועות הגישה הפתוחה תראה כיצד תהליך זה משנה את תרבותן של קהילות מדעיות בפיתוח יחסים בלתי-פורמליים בקהילה המדעית, בחיזוק סימטריזציה של היחסים בין המדען לציבור, בפופולריזציה של המדע ושל המדען}. העמקה בתהליכים אלה מעידה על כך שהאינטרנט משפיע לא רק על התפוצה האקדמית, אלא גם על התרבות האקדמית עצמה. הגישה הפתוחה הביאה לשינוי בשיח האקדמי ולמובּיליות ביוקרה המיוחסת גם לכתבי העת החדשים, ולמאבק בין כתבי העת על סימטריזציה, ואף על בכורה, בשדה הייצור המדעי.
Read more...
 
"Internet Addiction": Pathology, Myth and Moral Panic Print E-mail
Thursday, 20 December 2007 11:56

In modern society, the role of mental health professionals is to handle feelings of distress of the person expressing them, including distress related to the internet. However , there is no ground to attribute the web technologies a direct cause to those distresses. Actually, it is yet defined the clinical criteria or pathological characteristics for internet addiction. It is not considered a mental disorder and it is not recognized as a disease by the medical system. Also, there are no epidemiological studies that will help defining the normal internet browsing, nor the deviation from it, in a way that we can deduced from them valid findings in relation to a pathology. There are recurrent folk and journalistics definitions to internet addiction in the context of moral panic discourse. But we see that in general , the psychiatric establishment rejected those definitions. Given this, the question arises: How the image of the internet addiction is structured? What social forces are activate to shape and cultivate it? Focusing the image of internet addiction has shed light not only on understanding the specific phenomenon but beyond that. It leads a discussion about issues regarding the transition from scientific-psychiatric arena into the public-journalist arena.

Towards the internet evolved a myth that affects the virtual social order and the wanted behavior of the Web. This myth gives "legitimacy" to social intervention in order to prevent possible damage to the socialization processes of the young in reality. Young people's addiction to the Internet has become a metaphor of an intergeneration culture war in reality. In this struggle, the internet is described as an obstacle and a virtual Pandora's box, which contains a lot of social sicknesses. Internet addiction is no longer perceived as the frequency of surfing only, but is mainly attributed to the quality of browsing environments.

The concept of internet addiction as "sickness" is done under the guise of compassion and concern for others, when in fact, it is influenced by economic, social and political interests, based on power and money.

Read more...
 
"Internet Addiction": Pathology, Myth and Moral Panic Print E-mail
Saturday, 01 December 2007 11:56
בחברה המודרנית, תפקידם של אנשי בריאות הנפש לטפל בתחושות מצוקה של האדם המביע אותן בצורות שונות ומצוקות הקשורות לאינטרנט בכלל זה, אולם לייחס לטכנולוגיות האינטרנט את הגורם הישיר למצוקה אין לה, בינתיים, על מה להסתמך. שכן, ל"התמכרות לאינטרנט" לא הוגדרו עדיין קריטריונים קליניים או סממנים פתולוגיים. היא איננה נחשבת כהפרעה נפשית ואיננה מוכרת כמחלה על ידי המערכת הרפואית. כמו כן, אין מחקרים אפידמיולוגיים אשר יסייעו להגדיר את הגלישה הנורמאלית באינטרנט ואת הסטייה ממנה באופן שניתן יהיה להסיק מהם ממצאים תקפים ביחס לפָּתוֹלוֹגִיה. כך, בניגוד להגדרות עממיות ועיתונאיות חוזרות ונשנות של פאניקה מוסרית ביחס ל"התמכרות לאינטרנט", אנו רואים כי באופן כללי, הממסד הפסיכיאטרי דוחה הגדרות אלו. לאור זאת, נשאלת השאלה: כיצד מובנה מוצג דימוי ההתמכרות? אילו כוחות חברתיים פועלים לעיצובו ולטיפוחו?. התמקדות בדימוי ה"התמכרות לאינטרנט" יש בה כדי לשפוך אור לא רק על הבנת התופעה בכללותה אלא אף מעבר לכך. היא מובילה לדיון בסוגיות המעבר מהזירה המדעית-פסיכיאטרית אל הזירה הציבורית-עיתונאית.
Read more...
 
Campaigning Against the Internet – A case of Moral Panic Print E-mail
Saturday, 04 August 2007 11:56

חוק חסימת האתרים נחקק על ידי פוליטיקאים המנסים לעשות קריירה על ידי העצמת הסכנות שבסטייה, בפשיעה ובהתמכרות לאינטרנט. הם מתרגמים אינטרסים פוליטיים לרגשות ציבוריים ונהנים מאוזן קשבת של דור ההורים. אולם, מה שנכון ביחס למבוגרים אינו תופס ביחס לצעירים

Read more...
 
Risk and Moral Panic over the Internet Print E-mail
Monday, 04 June 2007 11:56
ההשתלבות המהירה של מיליוני איש לאינטרנט עוררה טלטלה ערכית, הצמיחה פחדים ויצרה תופעה של פאניקה מוסרית כמו התמכרות ופורנוגרפיה. מטרת המאמר להבין את משמעותה של הפאניקה המוסרית (Moral Panics) בהקשרה לאינטרנט בישראל. "פאניקה מוסרית" פירושה תגובה קיצונית של המדיה, הציבור וסוכנויות הפיקוח, לאיומים וסיכונים על החברה. התבוננות במוקדי הפאניקה המוסרית באינטרנט יש בה כדי לשפוך אור לא רק על יחסי חברה-מדיה, אלא גם על התנגשות בין קבוצות של גולשים (כגון: בני נוער, מיעוטים, הומוסקסואלים), על גורמים המבקשים לחזק את הפיקוח החברתי עליהם (המדינה, מגזרים דתיים, הורים שמרניים, מורים ואחרים) ואף על בניית גבולות חברתיים חדשים.
Read more...
 
"The Good Samaritan, The Bystander and The Stranger in Online Organizations Print E-mail
Sunday, 04 March 2007 11:56
חדירתן של טכנולוגיות-התומכות-שיתוף הביאה לטלטול ולשנוי מהותי בפעילותם של ארגונים וביכולת התפוקה שלהן. כיום, חברות רבות מתירות לעובדיהם להגדיל את המגע המתנהל בתוך ומחוץ לארגון, באמצעות תוכנות חברתיות, המעודדות שיתופי פעולה. יחד עם זאת, ארגונים רבים אינם ממצים את התכונות החדשות המוצעות. יתרה מכך, הם אף מגבילים באופן אקטיבי את השימוש בהן מנימוקים שונים. מאמר זה מבקש לדון במושגי השיתופיות בארגון, בחסמים להתפתחותו ובמודל הממיין את הטיפוסים הפתולוגיים והיצרניים של הטמעת המעורבות החברתית של ארגונים באינטרנט. באופן זה המאמר מצביע על אסטרטגיות שונות בהן נוקטים ארגונים ביחסי הגומלין שלהם ברשת. אלה באים לכדי ביטוי בתרומה אקטיבית לשיח באינטרנט ('השומרוני הטוב'); במגע חד כיווני עם תכני הרשת ('המשקיף'); ובניכור כלפיו (ה- 'זר').
Read more...
 
Digital Collaboration in Israeli Organizations Print E-mail
Wednesday, 04 October 2006 11:55
בעשור האחרון חלה מהפכה במערך השיתוף בארגונים בישראל. בעוד שבעבר, נוצר גבול בין יוצרי תוכן ומקבליו, הרי שכיום, לאור הפיתוח שחל באינטרנט, במיוחד בטכנולוגיות-תומכות-שיתוף, אנו רואים כיצד הגבולות בין היוצרים ובין הניזונים מהתוכן מטשטשים, והשיתוף זוכה בשינוי המשפיע על אופי המידע בחברה, באינטרנט ואף בארגון.
Read more...
 
Journalist Blogging and the Construction of the Online Press Print E-mail
Sunday, 04 June 2006 11:55
כניסת האינטרנט לחיי היומיום עוררה מבוכה באשר לאופי העיתונות הן בקרב קוראים, ובעיקר עבור עורכי העיתונות. הפצת המידע המהירה והנוחה באמצעות האינטרנט עוררה אפשרויות של הפצה המונית של ידיעות עדכניות, מאמרי תוכן ודעה ללא תלות במערכות הממוסדות של העיתונות. העיתונות המקוונת מחד גיסא ביקשו לשחזר את מאפייניה של העיתונות המסורתית, ומאידך גיסא, במקביל כוננה עיתונות חתרנית, אוטונומית, ואישית יותר (כגון ה'בלוגים העיתונאיים'). שינויים אלו עם זאת חידדו את המתחים בין המסורת המודפסת לבין זו האלקטרונית.
Read more...
 
Self-Expression Over the Net - the case of the Blog Print E-mail
Saturday, 01 April 2006 11:55
בשנים האחרונות אנו עדים לתפנית באופי הפעילות הווירטואלית ההמונית. תפנית זו באה לידי ביטוי בצמיחתם של הבלוגים, המהווים אתרים אישיים, הנקראים על ידי מיליוני גולשים באינטרנט מדי יום. יתרה מכך, היצירה, התחזוקה וחשיפתם של הבלוגים לא זו בלבד שגררה עמה סחף המוני, אלא יצרה פוטנציאל חדש של יצירה וביטוי עצמי.
השאלה הנשאלת היא, מדוע מעודף הבלוג, כטכסט ווירטואלי, ומהו מקור המשיכה שלו. כדי ללמוד על תפוצתם הרבה של הטכסטים ה ווירטואליים אבקש להתבונן במקרה הבלוגים. אלה משמשים מקרה מבחן קיצוני לכתיבה אישית, המכוונת כלפי האינדיבידואל. תחילה, נעמוד על מושג ה"'בלוג"'.
Read more...
 
E-Language Wars: "Written Text" in Online Discourse Print E-mail
Wednesday, 24 August 2005 11:56
במאמר זה יבחנו ההסברים של התנועה למיסוד הכתיבה באינטרנט. התבוננות בהסברים אלו יאפשרו דיון בזירה חדשה של מאבק על הספירה הפרטית והציבורית בעידן הנוכחי. במסגרתה, לא זו בלבד שערוצי השיח מורחבים, אלה אפשרויות הבחירה בין קודים שונים של שיח מוגדלים ובכללם אפשרויות המשחק בין כתיבה פורמליסטית-מסורתית, כתיבה פרופסיונאלית האופיינית לאנשי מקצוע או כתיבה בלתי פורמאלית.
Read more...
 
Expectations and Disillusionment of the Virtual Age Print E-mail
Wednesday, 04 May 2005 11:56

העידן הווירטואלי נפתח כהבטחה גדולה. ניתן לתאר את שלהי שנות ה- 90 כתקופת שיא כאשר האינטרנט נתפש כ"ארץ המובטחת", כ"אוטוסטראדת המידע" או כ"סְפָר" קיברנטי בלתי מיושב, בתולי ואוטופי. אולם, ככל שהתפתח המרחב התגלו בו גבולותיו ומגבלותיו והמודעות לתופעות בלתי צפויות עלתה, כמו הפשיעה הדיגיטאלית, הפער הדיגיטאלי, פורנוגרפיה ברשת או ספֵּם ואמצעי חדירה לתחום הפרט.
בעיון בתופעות העידן הווירטואלי ניתן למצוא פערים בין תפישות אלו לבין המגמות שחלו בעשורים האחרונים בתרבות המחשוב והאינטרנט. לשם כך, אבחן ראשית את מערכת הדימויים שדנה במרחבי האינטרנט מקרב אינטלקטואלים, יוצרי הטכנולוגיה, משווקי התוכנות והקהל הרחב, ואבחן בקצרה כיצד אלו באו לכדי ביטוי לנוכח התהליכים החברתיים שחלו במרחב הקיברנטי בחמישה מקרים: העבודה מרחוק, השפה הדיגיטאלית, החינוך המתוקשב, הדמוקרטיה הדיגיטאלית והמעבר מאטומים לביטים.

Read more...
 
Hackers: between Technophile and Virtual Crime Print E-mail
Thursday, 04 November 2004 11:56
המקרה של ההאקרים מהווה מקרה מבחן בה ניתן לעקוב כיצד תהליכים חברתיים (קבוצות לחץ, החוק ועוד) ותרבותיים (כגון קולנוע, ספרות) הובילו לשינויים קיצוניים בתפיסת משמעויותיו החברתיים של המושג בתקופה של כשלושים וחמש שנה. בניגוד לחלוקות כרונולוגיות הנידונות בספרות, ניתן להצביע על מספר תפישות או "גלים" שראו את ההאקר כמדען-ווירטואוז, גיבור תרבותי, אלטרואיסט, עבריין או טרוריסט. למרות ההבדלים בתפישות או "בגלים", ניתן להצביע על חמישה ממדים המאפיינים את פעילות ההאקרים לכדי יצירת תרבות דיגיטאלית אלטרנטיבית: (1) דימויים ומטפורות טכנולוגיות (2) כינון "פרופסיה מדומיינת". (3) מאבק על חופש "הגבולות". (4) יצירת ממדים ערכיים. (5) יזמות ויצירתיות. דימויים המשתנה של ההאקרים חושף מאבק על גבולות החופש של הפרט במרחב הווירטואלי.
Read more...
 
Journalist Ethics and Credibility in the Internet Age Print E-mail
Wednesday, 04 February 2004 11:56
המשמעויות של אתיקה ואמינות בעיתונות נעשות יותר ויותר אקטואליות בעידן בו הולך ומתרחב הנתח של התקשורת המקוונת מתוך כלל התקשורת, ויתכן כי מבחינה מושגית המדובר במהפכה ממש המשנה לא רק את עומק תפוצתם של סוגיות אתיות קיימות בתקשורת, אלא יוצרת תנאים להיווצרותם של סוגיות מסוג חדש.
Read more...
 
Virtual Democracy and the Public Sphere as a Fourth Sector Print E-mail
Sunday, 07 December 2003 22:04
חסם מרכזי של הדמוקרטיה בת זמננו היא הקושי בהשתתפות של קבוצות ופרטים רבים בתוכה, ויכולתם ליטול חלק בשיח הציבורי. למרות ההבטחה, השימושים המגוונים שמאפשרת תקשורת מתווכת מחשב לא הצליחה עדין וכנראה שגם לא תצליח בעתיד להחזיר את רעיון הדמוקרטיה במובן של השתתפות מירב האזרחים בפעילות הפוליטית והאזרחית. ביטוי לכך ניכר בירידה בתודעה הפוליטית של אזרחים, כפי שמסתמן בשיעורי הצבעה והשתתפות בפעילויות אזרחיות ופוליטיות בארה"ב (Levine 2002). ירידה זו נמשכת גם כאשר האינטרנט המשיך להוות, לדעת רבים, מנגנון מבטיח להעצמת ההשתתפות בזירה הציבורית הדמוקרטית. יחד עם זאת, מעמידה תקשורת מתווכת המחשב (CMC) אפשרות לקיום קבוצות שיח ייחודיות, אשר אינן תלויות במגזרי החברה הקיימים (כלכלה, ממשל וחברה אזרחית). קבוצות אלו עשויות להפרות, לקדם ואולי אף להוות מנגנון מוסרי לכלל מגזרי החברה, ובכך לסייע להסתגלותה של המערכת הדמוקרטית למסד את המתחים הטבועים בחברה הפוסט מודרנית. המרחב הווירטואלי כמגזר חברתי רביעי, איננו מהווה שיקוף ושכפול של מערכות הכוח, המוסדות והתנועות החברתיות המאפיינות את חברת ה"אוף ליין" המוכרת, ולכן מתאים המרחב לקיים בו שיח מתמיד לפחות ברמת התודעה, ללא כבלי כפיה חברתיים ותוך התעלמות מלוגיקת השוק ומכוחות פוליטיים. המייחד שיח מסוג זה הוא בחוסר מיסודו, בהתחדשותו המתמדת, בתהליכיו המורטוריים ובהיותו מנותק באורח סימבולי מחיי המעשה, בכך הוא שונה באופן מהותי מהשיח המתנהל בשלושת המגזרים החברתיים הקיימים. מימושם של תנאי השיח הווירטואליים עונים במידה רבה גם לתנאים האידיאליים של השיח הציבורי הדמוקרטי שהציע הברמס (1989 Habermas).
Read more...
 
The Struggle for Hegemony in Digital Content – The Case of the Talk-Back Print E-mail
Friday, 07 November 2003 22:04
הטוקבק מהווה זירה להתחדשות ושינוי פוליטי, חברתי ותרבותי. הבנת מאפיינים אלו יוכלו לסייע בהסבר הדימויים הרבגוניים וההתנגדות שמעוררת צורה חדישה זו של תקשורת המונים. ראשית, ברצוני להראות מהו מקור המונח ומאפייניה המבניים הכללים, ובהמשך אצביע על ההתפתחויות התרבותיות, הפוליטיות והחברתיות שמבנה זה יצר.
Read more...
 
Discussing the Boundaries of the Virtual Print E-mail
Wednesday, 04 June 2003 11:55
האינטראקציה החברתית, כמי שתלויה ומושפעת מאופיין של מערכות תקשורתיות שונות, זוכה כיום לעיצוב מחודש עם חדירתה העמוקה של תקשורת מתווכת המחשב לחיי היום יום. בעידן הנוכחי, השחרור הזמני מהשגרה החוץ וירטואלית, והכניסה לעולמות הווירטואליים החדשים והמתהווים יצרו גבולות חדשים ליחסי הגומלין - לשותפות ולקהילתיות, ועם זאת גם לניכור ולעוינות. היא יצרה ערוצים חדישים לחברויות, לסובלנות, להומור ואפילו לאהבה ועם זאת גם לצורות הבעה חדישה של שנאה, אלימות, בושה ואשמה.
Read more...
 
The Many Faces of Identity on the Virtual Stage Print E-mail
Tuesday, 04 March 2003 11:56
העידן הפוסט מודרני מוגדר כעידן בו הוקצנו מאפייני העולם המודרני (הכולל פיתוח טכנולוגי, מדעי, חילון, דמוקרטיזציה, דיפרנציאציה ועוד) וכן כעידן המתאפיין ברמות גבוהות של סיכון, אי וודאות ופלורליזם תרבותי (Kahane,1997; Featherstone,1991; Wolin, 1984, Giddens,1990; Beck, 1986). מבחינה זו, זהותו של היחיד מעוצבת בין חלופות רבות ותחת עקרונות פלורליסטיים מנוגדים לעתים ומשתנים (מסורתיים ומודרניים, פטריארכאליים ופמיניסטיים, חילוניים-דתיים ועוד). השאלה הנשאלת היא כיצד מתעצבות זהויות במרחב המודרני מאוחר /פוסט מודרני?
Read more...
 
The Social Mediation of Online Discourse Print E-mail
Tuesday, 04 February 2003 11:55
השיח המקוון מקנה תצורה ייחודית לאינטראקציה החברתית והפוליטית ולהשתתפות בחברה האזרחית. שיח זה מהווה מקור לתיווך חברתי, וזירה הפועלת למיתון מתחים הטבועים בחברה. בנוסף למערכות שיח אחרות המתווכות בין חבריה (נוסח העיתונות, הרכילות או מפגשים בחסות האקדמיה) השיח המקוון מתאפיין כמערכת חברתית בעלת צפנים בלתי פורמאליים, הממסדת, במידה רבה מגמות של כאוס וקונפליקטים חברתיים במבנה גמיש הפתוח למיקוח ולחידושים. יתרונה של שפת השיח המקוונת טמון במבנה שלה המקנה מספר דרגות חופש הכוללות את היותה גם שפה דבורה (Orality), בעלת כללי תחביר נוחים, קיצורי מילים, ה"היפר-דקדוק" (Hyper-Grammar) ועוד. השיח המקוון מאפשר איפוא, לגולש להגיב ולהביע דעתו באופן חופשי, ומציע מסגרת לביקורת חברתית עבור גולשיו.
Read more...
 
Apprehensions and Concerns of the Digital World Print E-mail
Saturday, 04 January 2003 11:56
המתח בין טבעו החופשי של הסייברספייס לבין עולמות הנורמות והחוק מקבל לעיתים לבוש של פאניקה מוסרית שמניעיה עשויים להיות, בין השאר, טכנופוביה, והתוצאה שלה כאוס משפטי. תגובה למאמרו של גיורא רוזן, "דיגיטליות, עוצמה והמעמד החדש בישראל"
Read more...
 
Ethics and Law in Cyberspace Print E-mail
Wednesday, 24 July 2002 11:56

המידע, אשר זכה לעדנה במרחב הווירטואלי, הולך וחושף משמעויות סותרות ביחס למגמות הליברליזם, השיח הדמוקרטי ברשת ((Cyberdemocracy. במקביל להרחבתו של חופש הביטוי נוצרים מנגנוני סינון ובקרה, המתוארים לעתים כדמויות מטפוריות כמו "האח הגדול"[3] המייצג את החוק והשלטון. אבל גם "האחים הקטנים" העמיתים עלולים להטריד בזמן הגלישה: החברות המסחריות, המצויות בתהליכי השתלטות על הרשת, משדרות לצרכן מסרים רבים וסותרים, בין היתר בתחומי המשפט והכלכלה.

Read more...
 
Discourse and Debate in the Internet Age Print E-mail
Monday, 01 July 2002 11:55
תסמונת עייפות המידע - נבואת קהלת "ומותר האדם מן הבהמה אין" (קהלת ג' י"ט) –תתגשם עד שנת 2029! העתידנים מנבאים כי לא ניתן יהיה להבדיל בין יצורים וירטואליים לבין בני אדם 2000 (Kurzweil). אפשר יהיה על פי רצונו של האדם לעבור באופן מידי בין המציאות הממשית למציאות הווירטואלית בעזרת הנאנו-רובוטים (רובוטים בגודל אטומים בודדים) שיגיעו למוח באמצעות מחזור הדם ויוכלו לתפוס מקום על הנירונים של בני האדם.
Read more...
 
Online Interruption: Internet Culture’s Promise and Breakdown Print E-mail
Thursday, 04 April 2002 11:55

רשת האינטרנט עוברת ימים קשים, תקופה שהחלה עם קריסתם של כמה מאתרי הסחר האלקטרוני עוד לפני "תסמונת התאומים" ,(Sep.11) בעוד שבתקופה שלאחר קריסת בניני הסחר העולמי שובשו אף כמה מיסודות הגלובליזציה. הגיע העת לכן, לבדיקת כמה היבטים הקשורים למימושן או אי מימושן של התוחלות והציפיות מתרבות האינטרנט.

Read more...
 
The Missing Link in Online Education Print E-mail
Friday, 04 January 2002 11:55
הלימוד המתוקשב בא כרוח סערה עם תקוות רבות אולם מתברר יותר ויותר כי יש קשיים רבים בהפצתו. כנראה שהטכנולוגיות של הלימוד המתוקשב אינן ידידותיות עדין למשתמשים רבים בעוד הדיאלוג "פנים מול פנים" (F2F) הוא הפאן החסר, מהווה את אחד היסודות המרכזיים בתהליכי ההפנמה, הלימוד וההדרכה בשלבי החיים השונים.
Read more...
 
Online Education – a Promising Venture or Financial Fiasco Print E-mail
Tuesday, 04 December 2001 11:56
המשקיעים התייחסו ללימוד המתוקשב כבסיס לתרבות חדשה המעניקה משמעויות חדשות לידע לאוכלוסיות רבות יותר וציפו לכן לעשות רווחים מהססים כיום בהשקעות נוספות. כנראה ששיטת הלימוד המתוקשב טרם הבשילה בעוד המשחקים האלקטרוניים, שבחלקם נחשבים גם אמצעי למידה זוכים לשגשוג עסקי אפילו בתנאי שפל כלכלי! אין ספק כי זו תופעה הראויה לעיון!

Read more...
 
The Digital Youth Print E-mail
Sunday, 04 November 2001 11:56

נעורים דיגיטאליים - לראשונה בהיסטוריה האנושית בני הנוער, הגדלים בסביבה דיגיטלית, מסתדרים טוב יותר מהוריהם ואף יודעים הרבה יותר מהם על החידושים המרכזיים בחברה (1998 Tapscott). בני הנוער מפנימים את הפוטנציאל הטמון באינטרנט - הם נלהבים, הם סקרנים ומציבי אתגרים והם מבקשים להטביע את חותמם על העולם. הם כבולים פחות למנגנונים הפורמליזם ופתוחים יותר לפעילות חברתית בלתי פורמלית

Read more...
 
Elders as Human Capital Print E-mail
Monday, 04 June 2001 11:56
משאבי ההון האנושי של הגיל השלישי מקבלים משמעות חדשה במאה ה-21 אפילו בתנאי אבטלה. הטכנולוגיות החדשות משפרות את התנאים בעבודה ומקטינות את השחיקה הפיזית של העובדים. גם טכנולוגיות "העבודה מרחוק" משפרות את אפשרויות העבודה לשכירים ולעצמאים מבוגרים.
הגיל השלישי הולך וכובש לעצמו מעמד מחודש בחברה וכבעל אינטרסים משלו כצרכן וכיצרן, על השינויים המתרחשים יעידו גם הפרסומים השונים ומגוונים ומספרם הרב של אתרי האינטרנט המיועדים לגיל השלישי. (ראו מקורות).
Read more...
 
Telework as a change in Organizational Culture Print E-mail
Sunday, 04 March 2001 11:56

עידן המידע מעצב צורות חדשות של עבודה ובהן את "העבודה מרחוק" ואת העבודה סביב השעון (Brown (1999. לצורות עבודה אלו ניתן להתייחס כאל תופעות הממחישות את קצב התקדמותה של התקשורת האלקטרונית שאינה מהווה רק אמצעי פונקציונלי, שכן היא מהירה יותר מקצב יכולתנו האישית והחברתית לקלטה. היא משפיעה על החברה ומגדירה מחדש את זהותם של הארגונים.

Read more...
 
<< Start < Prev 1 2 Next > End >>

Page 1 of 2