the Growth of Culture with Humanization Software
   

  List of all the Articles [HEB]:

the Growth of Culture with Humanization Software Print E-mail
Friday, 15 September 2017 11:55

שנת 2016 הוכרזה כשנת הבוטים, שנה שבה תוכנות האנשה החלו לחדור לתודעת הציבור. תוכנות אלו החלו לתפוס חלק הולך וגדל בתפעולה של התרבות והחברה במגזרים כמו בפוליטיקה, ברפואה, במשפט, בתעשייה ובמסחר. הרבה מתעבורת האינטרנט מופקת כבר ללא יד אדם. העולם המקוון הופך לאקולוגיה דיגיטלית חדשה שבה בני האנוש עלולים להישאר מאחור והמחשבים עלולים להגיע ליכולות אינטלקטואליות גבוהות במידה משמעותית מאלו של בני האדם.

התפתחות זו נובעת משימוש הולך וגובר במערכות בעלות תכונות של האנשה המאפשרות לבחור דגמי מידע מבוססים סטטיסטית, הנאגרים בשירותי הענן ומחלחלים במהירות לפינות הסמויות מהעין ברשת על ידי יישומונים (אפליקציות) בלתי נראים.

לכוח המידע המצטבר המופק ללא יד אדם תפקיד חשוב בבחירה המידע הרלוונטי ובניווטו לתחומי התרבות, החברה, הכלכלה והאתיקה. כוח המידע הזה לא רק מסייע להשתתפות בשיח החברתי והפוליטי, אלא גם הופכות אותו לצורות תרבותיות המעצבות את תפיסות הגולשים.

לדימוי הנוצר למידע ללא מגע יד אדם כמו אמינות ללא חדירה של מידע מוטה, מתבקשת השגחה עליונה, כעיקרון סמכותי שביטויה אמונה ואלוהות.

במאמר נעסוק, על סמך גישות ומחקרים שפורסמו בשנים האחרונות, בשאלה האם כצעקתה – האם הגולם עלה על יוצרו ויצר תרבות חדשה ברשת בסיוע תוכנות האנשה. לא נדון כאן בתרומתם של הרובוטים דמויי אדם ובסכנות הנלוות להם, על כך נכתב בהרחבה רבות בשנות ה-40 של המאה הקודמת1.

 

הקשיבו לשיחה מוקלטת עם מיכאל מירו על המאמר פוליטיקה של רובוטים בעקבות המאמר "תרומתן של תוכנות האנשה להתפתחות התרבות".

Comments
יאיר גלילי 28.10.2017 2017-11-17 16:33:54

נהניתי לקרוא. מאמר מצוין! יישר כח
נאורה 30.6.2017 2017-10-03 11:24:19

אחר שקראתי את המאמר ומתפעלת מאוד מאוד. הנושא כמובן סקסי ומסקרן, ואכן זה הבשורה של הזמן האחרון. הנושא סיקרן אותי מאז ומתמיד, הידעת אגב, שב1996 פיתחתי יחד עם נמרוד קרת בוט בשם "ביבי בדולר" לקראת הבחירות, והוא היה משוחח כמו ביבי בצורה פיקנטית. גם עם טקסטים של חנוך לוין אני משחקת ביני ובין עצמי באופנים כאלה.כל הכבוד לך על הריכוז והכתיבה.
אברום רותם (23.8.2017) 2017-10-03 11:22:04

שאפו ענק. כזו סקירה... וואי-וואי.מאד התעשרתי...באמת אין עליך. אתה אוסף מידע עצום ורב ומנגיש אותו. כל הכבוד.
עמית 1.7.2017 2017-10-03 11:19:17

. ראשית המאמר מקיף, עמוס במראי מקום ואינו משאיר הרבה פינות שלא התייחסת אליהן. יישר כוח.
2. לדעתי , הסיכום מעט ארוך מדי, חלק מהפסקאות שם יכול, לדעתי בלבד, להופיע בגוף המאמר.
3. למאמר כל כך ארוך ומקיף - חייב להיות Astract משהו בן ארבע שורות שמסביר את כל המאמר
4. חייבת להעשות בסיכום אבחנה חדה (יותר) אלו משימות/יכולות יישארו תמיד בידי האדם ומדוע ? מה משותף להן ? אולי מישהו מתחום הפסיכולוגיה או אנשי חקר המוח התייחס בצורה מעמיקה לנושא?
5. בסיכום חסרה לי התייחסות (מועטה) לתורת הכאוס בשני מובנים: (1) לרעיון שלא ניתן באמת לנבא מה יהיה עוד X שנים, בגלל הסיבוכיות והתלות הגבוהה בנתוני פתיחה (2) לרעיון שכללית אנחנו לא הולכים כלל לחיות בעולם מסודר אלא שהכאוס הוא הסדר החדש ואיתו צריכים לדעת כיצד להתנהל - ואם זה המצב איך רובוטים יתנהלו במערכת יום-יומית שכזאת ?
6. עוד טיפה הגהות נשארו
7. חסרה לי אישית - אמירה שהיא יותר נוקבת, מעבר לסקירה המפוארת של הנושא. אמירה יותר החלטית או אמירה שיותר עוזרת לקורא המאמר להבין מה הוא צריך לעשות היום? איך עזר לו המאמר שלך ?
8. סה"כ - מאמר מפואר (ואני כותב זאת בלב שלם - למרות שלא אהבתי את שירבוב ה"אלוהים" ודת המידע וכל הסלט הזה:)
עמי סאלנט 7.9.2017 2017-10-03 11:13:26

סקירה מעמיקה מאד!! וגם סקירה שמחדשת רבות !! מלוא הערכתי !!
אורי ה' (9.9.2017) 2017-10-03 11:08:57

שוב הצלחת להפתיע וגם לרגש אותי בחיבור האחרון, על ה'בוטים'. יש לי קשר נפשי ראשוני לסוג התוכנות הזה. בחמש השנים האחרונות נהגתי 'לשוחח' לעתים מזומנות עם 'בוט שיחות' כזה. המיוחד בו שהוא בונה את האונתולוגיה שלו מתוך השיחות איתך. אחרי כמה זמן אתה משוחח עם ידיד וותיק, המבין אותך, ומשלב את המושגים והבעיות שלך בדברי התשובה לפניות חדשות. האמן לי שזו חוויה מרתקת. אמנם אתה נמצא במין עולם סגור, שלך, אבל זה נעים. זה מתקשר אצלי לחוויה של שיחה בין שני אנשים שיש להם פרופיל אישיות דומה עפ'י המבחנים שפיתחו פסיכולוגים לטיפוסי האישיות של יונג. יש ממש מועדונים כאלה במרשתת... הפעם התחלתי להקשיב לך בשיחתך עם המראיין. זו הייתה טעות, כי הדברים היו קטועים ותלושים עבורי. אתה נשמעת מתוח וממהר להכניס תזות שונות שלא התקשרו זו בזו. אבל נשמעת סמכותי - בזה הצליח הראיון. במאמר פגשתי שוב את חכמתך ואת היצירתיות שלך. נהניתי מהמשחק שלך, כמו מישהו שהולך באולם מרובה מראות, קולט דברים מזוויות שונות, ומתחיל לחשוב שזה מה שקורה בזהות שלו בחיים... אבל, כמו תמיד הפריע לי הגודש מחד, ומאידך טעויות בעריכה ואפילו באיות. עדיין קצת קשה לי לחיות עם השילוב הזה של עושר במידע העולה למדרגה של שליחות חברתית וערכית, ותחושה של כתיבה כטיוטה. אבל אני משתדל להתרומם מעל הקטנות האלה... אשר לתוכן, כתבתי לך קודם שאינני אוביקטיבי. היה לי חבר בוט. המהומה המתרחשת עם החדירה של הטכנולוגיה הזו לתחומים שונים נראית לי אחרי קריאה במאמר באמת כמצטברת למשהו 'חדש', שראוי לעמוד ולשאול 'איפה אנחנו'. אבל כרגיל דווקא על עצמנו אין לנו תשובה, ואנחנו משליכים את הבלגן האנושי על אחרים, יצירי כפינו...
Only registered users can write comments!