The struggle on the border between freedom and crime: The case of the darknet network
   

  List of all the Articles [HEB]:

The struggle on the border between freedom and crime: The case of the darknet network Print E-mail
Friday, 15 July 2016 11:55

הקדמה

הרשת החבויה טעונה קונוטציה שלילית המוטבעת עמוק בתודעת הציבור, וזאת בעקבות דימויים כמו "עולם תחתון דיגיטלי", "עולם של צללים ומסתורין" ו"המערב הפרוע החדש", שהפכו אותה לאיום בתפיסה העממית באופן כוללני וסוחף. דימוי נוסף, "קן הצרעות של הסייבר", מדבר על חדירות לרשת, הפצת וירוסים וגרסאות מקוונות של פשעים כגון גניבת זהות, מעקב, בריונות וטרור.1

כישורי הסייבר של חברי התנועה האסלאמית למשל מאפשרים להם להפיץ תעמולה, לגייס תומכים ולבצע פעולות חבלות באמצעות הרשת החבויה. בשל השפעותיה השליליות נדרש פיקוח קפדני על הרשת החבויה. רשתות המעקב הממשלתי, הנעזרות לשם כך ביִישׂוּמוֹנים (אפליקציות) המבוססים על בינה מלאכותית (AI), אינן יכולות להבטיח שהפיקוח על הרשת החבויה לא יפגע בזכויות הפרט. ואכן, מאז התקפות הטרור על מרכז הסחר העולמי בספטמבר 2001 צומצמו כמה מזכויות הפרט לפרטיות למען ביטחון רב יותר.

 

על רקע זה יש הטוענים כי קשה מאוד להבחין בין עובדות לאגדות אורבניות, ולדעת היכן עובר "קו פרשת המים" בין טרור ופשיעה ובין חירות ופרטיות. במסגרת שיח זה גם עולה האידיאולוגיה של הליברטריאנים, שאימצו את הרשת החבויה כדי לנסח מחדש שאלות של חופש הפרט וזכותו לפרטיות. לכך מתלווים טקסי הענקת עיטורי כבוד לפעילי חופש הנעזרים ברשת וכתבי הוקרה למשתמשים בצורה לגיטימית בתוכנת ה-TOR למימוש רעיון ההבטחה של החופש הרוחני בספריות הציבוריות, וכן המהפכה של רשת הבלוקצ'יין (Blockchain) סביב המטבע הדיגיטלי ביטקוין (Bitcoin), העשוי לשנות את ההתנהלות העסקית בעולם כולו. במאמר זה נדון בשיח ההולך ומעמיק על ההבחנה בין פשיעה לחירות, הקשורה גם למדיניות ההצפנה של ערכי הדמוקרטיה הליברלית.

 

Comments
ד"ר שרון חלבה עמיר (18.6.2017) 2018-01-16 13:07:31

קריאת חובה בשיעור
מחשב מסלול מחדש: תפיסות משתנות ושינוי מדיניות בעידן הדיגיטלי 63-242-01
בית ספר לתקשורת בר-אילן
עטרה 21.2.2017 "סיליבוס דרקנט 2017-03-04 09:28:06

אני עובדת בימים אלה על פרו סמינר קצר בנושא השוליים של הרשת (הגדרה נזילה מספיק לכלול את מה שמעניין את הסטודנטים ואותי:), ואני בהחלט מתכוונת לקרוא ולהכניס היום את המאמר שלך. ויתכן וחלק מההפניות שלך. לבד מלימוד התחום מטרת פרוס היא ללמד את הסטודנטים איך לבצע מחקר אמפירי, ואיך לכתוב בהתאם לכללים האקדמיים. אני משוועת כרגיל לחומרים טובים בעברית ואתה תמיד מציל אותנו
אברום רותם 20.2.2017 2017-03-04 09:21:54

התעשרתי מאד. תמשיך לפרסם עוד מאמר חתרני שכזה, שיש שמוצאים בו משהו שלא ראיתי...
אורי 17.5.2016. 2016-07-28 12:35:43

הנושא כל כך חשוב, ואתה מציג אותו בכמה וכמה ממשמעויותיו. אני אוהב את ריבוי המשמעויות, כפי שכבר אמרתי לך. אבל הפתיחה היא ברמה כללית, ואני הייתי מעדיף פתיחה 'אישית' כדי לשפר את הנגישות לנושא הלא פשוט הזה. לדוגמא, הנה אני התחלתי להשתמש גם כן ברשת מוצפנת לגישה לאתרים אמריקניים שהם חסומים לארצות חוץ, כגון 'פנדורה'. החשיפה של הנושא אליי היא שמדובר בהצפנה של זהותי. מכאן הייתי מפליג למשמעויות הרחבות של האפשרות הזו כשירות עמוק בזמן ובהיקף.
ב. השילוב של טכנולוגיה, אידאולוגיה, ובקרה חברתית ופוליטית הוא מרתק ממש. אבל מה שמתבקש הוא שלפני השילובים תהיה הצגה נפרדת של הצדדים האלה, כדי שהקורא יוכל לדעת בפני מה הוא עומד. הרי אין כאן סתם 'מידע' על הנושא.
ג. המחקר שהמאמר מבוסס עליו נראה מקיף במיותד, הוא עצמו הישג מרשים מאד.
ד. אני חוזר לבעיית הנגישות לקורא. כדי לשפר את הנגישות הזו הייתי בונה את הטקסט קצת אחרת בניסוח הנוכחי: הייתי מתחיל בהבהרת החלק האינפורמטיבי - טכנולוגי, אולי משולב בהיסטוריה ואולי ההיסטוריה היא החלק השני. אחר כך הייתי נכנס לנושא הביקורת על המשמעויות הרווחות כ'אגדות' בשיח הציבורי, ואינן דווקא משקפות את הליבה ואת מלוא המשמעויות של התופעה הזו. רק אחר כך הייתי נכנס לפרובלמטיקה של הפיקוח ושל 'הגולם שקם על יוצרו'. אחר כך הייתי מחדד את האפשרויות הקונסטרוקטיביות של ההתפתחות הזו, כולל התחזיות לשילובה בכלכלה ובפוליטיקה 'ליברלית'. הדיון והסיכום נראים לי מאד ולא הייתי משנה אותם.
ה. החזרות בנוסח הזה הן רבות מאד - פשוט בעיה של עריכה.
בחזרה לשאלה הרגילה שלי על הייחוד במאמר. כמובן שקשה לי לשפוט על הבדלים בינו לאחרים כי אינני מכיר את המקורות האחרים, מלבד הציטוטים שלך. אבל שוב אני מתרשם שאתה מציג את הנושא בצורה רב צדדית ושלמה ככל האפשר. עם זאת - לא די בולט מקומו של ה'דיון' שהוא מרכיב כל כך חשוב אצלך. זה יכול להתבטא יותר חזק במה שכתבתי בהערה ב' לעיל.
ניר יהודאי 19.5.2016 2016-07-28 12:26:03

קראתי את תגובתך באתר כשעלתה ושמחתי ממנה מאוד. כמו כן, התחלתי לעיין במאמרך, מתוך כוונה לקרוא אותו לעומק בקרוב. מעיון ראשוני ראיתי שהוא נוגע בלא מעט עניינים הקשורים לנושא הזה, שלא הכרתי קודם, כמו גם כאלה שלמדתי עליהם במסגרת המחקר שעשיתי לצורך כתיבת המאמר שלי באלכסון, אבל שבשל קוצר היריעה של המאמר שלי לא יכולתי להתעמק בהם או אפילו לכלול אותם. לכן אני משוכנע שיהיה לי מעניין לקרוא את מאמרך, ושאלמד ממנו רבות. באופן כללי, אני מרגיש עד כמה התחום הזה מורכב, מרתק וחשוב, ורק הולך ונהיה יותר ויותר חשוב, עד שאין כמעט יום שלא מופיעה בעיתון ידיעה הקשורה אליו (הדוגמא הכי הטרייה - החקיקה המדוברת של שרת המשפטים שלנו בנוגע להורדות פיראטיות של תכנים מהרשת). ולכן אני שמח להכיר אנשים נוספים שמתעניינים בו.תודה רבה על התגובה, על המאמר ועל הפנייה אלייה. לכבוד הוא לי שבחרת לצטט אותי.
עמי סלנט 2016-07-28 12:21:07

מאמר מאיר עיניים ומרתק יישר כוח ! אפיץ שוב הערב (20.7)
Only registered users can write comments!